Deneysel künt kafa travmasında eksitatör amino asit reseptör antagonisti memantin'in lipid peroksidasyonu üzerine etkisi
The effect of exitatory amino acid receptor antagonist memantine on lipid peroxidation in experimental blunt head trauma
- Tez No: 132032
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kafa travması sonrası, oluşan sekonder beyin hasarının önlenmesine yönelik araştırmalar ve geliştirilecek yeni tedavi yöntemleri 21. yüzyılın en ilgi çekici konularından biri olacaktır. Yaptığımız çalışmada, deneysel kunt kafa travması sonrası gelişen sekonder beyin hasarında önemli bir rol oynayan lipid peroksidasyonun önlenmesine yönelik, non-kompetetif eksitatör aminoasit reseptör antagonisti olan Memantin'in etkinliğini araştırdık. Lipid peroksidasyonunun değerlendirilmesinde, doku malonyldialdehit düzeyini ölçtük. Çalışmamızda; 132 adet Spraque-Dawley rat kullanıldı. Ratlar; 4 gruba ayrıldı. I.Grup (Sham); 36 adet sıçana yalnızca travma öncesi cerrahi işlemler uygulandı ve biyokimyasal olarak nöral doku malonyldialdehit düzeyi saptandı. II. Grup (Kontrol); 36 adet sıçana serbest ağırlık düşürme modeli ile kunt kafa travması oluşturuldu. Bu grup, travmadan sakrifıye edilmelerine kadar geçen süreye göre; KA (30.dk.), KB (l.saat), KC (2.saat), KD (ö.saat), KE (24.saat) ve KF (48.saat) 6'ar sıçandan oluşan 6 alt gruba ayrıldı. III.Grup (Tedavi); 30 adet sıçan, I. ve II. Grupta yapılan biyokimyasal inceleme sonrası doku malonyldialdehit düzeyi istatiksel olarak yüksek çıkan alt gruplara, tedavi uygulanması planlandı. 30.dk (TA-sol), l.saat (TB-sağ ve sol), 2.saat (TC-sağ ve sol), ö.saat (TD-sol) ve 24.saat (TE-sol) olarak 6'arlı 5 alt gruba ayrılan sıçanlara kunt kafa travması oluşturuldu. Sıçanlara travmadan 15 dakika sonra 10 mg/kg, intraperitoneal yol ile Memantin verildi. IV.Grup (Sham vehicle); 30 adet sıçana kafa travması yapıldıktan sonra, III. Grupla eşit volüm ve sürede intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı, takiben doku malonyldialdehit düzeylerine bakıldı. Tedavi uygulanan gruplarda elde edilen doku malonyldialdehit düzeylerinin anlamlı ölçüde düştüğü saptandı. Bu sonuç; kunt kafa travması sonrası 15. dakikada verildiğinde 36
Özet (Çeviri)
THE EFFECT ON EXCITATORY AMINO ACID RECEPTOR ANTAGONIST- MEMANTINE ON LIPID PEROXIDATION IN EXPERIMENTAL BLUNT HEAD TRAUMA SUMMARY Studies aimed at the prevention of post traumatic brain injury and development of new treatment strategies will constitute one of the most challenging subjects of the 21 st century. The efficacy of Memantine, a non-competitive excitatory amino acid receptor antagonist, on the prevention of lipid peroxidation which plays an important role in the development of secondary brain injury after experimental blunt head trauma was investigated in this study. Tissue malonyldialdehyde levels were measured to evaluate lipid peroxidation. One hundred and thirtytwo Sprague-Dawley rats were used and grouped into four. The first group ( Sham ) consisted of 36 rats in which surgical interventions were performed only before trauma and neural tissue malonyldialdehyde levels were measured. The second group ( Control ) consisted of 36 rats in which a blunt trauma was created by a free weight fall on the cranium. This group was categorized into 6 subgroups of 6 rats each according to the duration between trauma and sacrification; KA (30 minutes ), KB ( 1 hours ), KC ( 2 hours ), KD ( 6 hours ), KE ( 24 hours ), KF ( 48 hours ). Thirty rats with statistically significant high levels of MDA in the I. and II. Group were included in the third group ( treatment ). These rats underwent blunt head trauma of the previous type and grouped into 5 subgroups of 6 rats each; 30 minutes ( TA-left ), 1. hour ( TB- right and left ), 2. hour ( TC- right and left ), 6.hour ( TD-left ), 24. hour ( TE-left ). These rats were given 10 mg/kg i.p Memantine 15 minutes after trauma. The fourth group ( Sham vehicle ) included 30 rats which were given 38intraperitoneal normal saline with the same volume and duration of the III. Group and tissue malonyldialdehyde levels were measured. A significant reduction in malonyldialdeyde levels were found in the treatment groups. Conclusively, exitatory amino acid receptor antagonist Memantine given 15 minutes after blunt head trauma is demonstrated to suppress lipid peroxidation which plays a major role in the formation of secondary injury. 39