İki farklı kalça abdüktör ve addüktör hareketinin kas kuvveti ve kas viskoelastik özelliklerine ait akut etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the acute effects of two different hip abductor and adductor movements on muscle strength and muscle viscoelastic properties
- Tez No: 1001192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı aktivasyon sağlama düşüncesi ile futbolda sıklıkla kullanılan farklı kalça abdüktör ve addüktör hareketlerinin aktivasyon sonrası kas kuvveti ve kas viskoelastik özelliklerine sağlamış oldukları değişimin incelenmesidir. Bu çalışma için Rumeli Üniversitesi Etik Kurul Başkanlığından 21.04.2025 tarihli 52063 protokol no ve E-53938333-050-52063 izin alınmıştır. Sporculara boy, kilo, esneklik, kalça kuvveti ve kas viskoelastik yapısı ölçümleri uygulanmıştır. Sporcuların kas viskoelastik yapılarına ait özellikler addüktör longus ve gluteus medius kas gövdeleri üzerinden MyotonPro cihazı ile ölçülmüştür. Daha sonra kalça abdüktör ve addüktör kas kuvvetleri ölçümleri ise Groinbar cihazı ile yapılmıştır. Profesyonel lisanslı olarak futbol oynayan 24 erkek futbolcu rastgele randomize yöntemle addüktor grubu (ADD: n=8), abdüktör grubu (ABD: n=8) ve kontrol grubu (KG: n=8) olarak üç gruba ayrıldı. Addüktör grubunda test edilmek üzere copenhagen statik duruş ve bacak arasında pilates topu sıkıştırma egzersizleri, abdüktör grubunda ise clamshell ve mini bant ile lateral yürüyüş egzersizleri aktivasyon egzersizleri olarak seçilmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir egzersiz uygulamasına gidilmemiştir. Sporculara sezon içi müsabaka döneminde maçtan sonraki 72. saatte (maç sonrası 3. günde) testler uygulanmıştır. Tüm testlerin uygulanması iki hafta sürmüştür. İlk hafta egzersiz öncesi ölçümler MyotonPro ve Groinbar cihazları ile yapıldıktan sonra addüktör grubu copenhagen statik duruş egzersizini yaparak tekrar aynı cihazlar ile aynı ölçüm protokolünü gerçekleştirirken abdüktör grubu clamshell egzersizini yapıp aynı ölçümleri gerçekleştirmişlerdir. İkinci hafta ise egzersizler öncesi ölçümler yapıldıktan sonra addüktör grubu bacak arasında pilates topu sıkıştırma egzersizini, abdüktör grubu ise mini bant ile lateral yürüyüş egzersizini yaparak ölçümleri tekrarlamışlardır. Kontrol grubu ise her iki haftada da herhangi bir egzersiz yapmayarak sadece protokolde yer alan ölçümleri gerçekleştirmişlerdir. Bu yöntem ile gruplar için seçilen aktivasyon egzersizlerinin kas kuvveti ve kas viskoelastik özelliklerinde meydana getirdikleri değişimin incelenmesi hedeflenmiştir.Addüktor grubunda, Myoton ölçümlerinde copenhagen hareketinde sol (t=-2,763; p=0,028), sağ (t=-3,653; p=0,008) ve pilates topu sıkıştırma hareketinde sağ (t=-3,944; p=0,006) değişkenlerinde anlamlı farklar saptanmıştır. Groin Bar (kalça) ölçümlerinde ise copenhagen hareketinde sol (t=-3,095; p=0,017), pilates topu sıkıştırma hareketinde sol (t=-2,461; p=0,043) ve sağ (t=-3,892; p=0,006) değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Abdüktör grubunda, Myoton ölçümlerinde clamshell hareketinde sol (t=-2,664; p=0,032) ve sağ (t=-2,865; p=0,024), Groin Bar (kalça) ölçümlerinde clamshell hareketinde sol (t=-2,941; p=0,022) ve sağ (t=-3,611; p=0,009) değişkenlerinde anlamlı farklar tespit edilmiştir.Sonuç olarak, bu çalışma farklı kas gruplarını hedefleyen dört egzersizin birbirini tamamlayıcı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Copenhagen ve Pilates Topu sıkıştırma egzersizleri addüktor kas grubunda kas sertliği ve izometrik kuvvet artışı sağlarken; clamshell ve mini band egzersizleri abdüktör kas grubunda gluteal aktivasyonu ve kas stabilitesini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes in muscle strength and muscle viscoelastic properties after activation of different hip abductor and adductor movements, which are frequently used in football, with the idea of providing activation. For this study, permission was received from Rumeli University Ethics Committee, protocol number 52063 dated 21.04.2025 and E-53938333-050-52063. Height, weight, flexibility, hip strength and muscle viscoelastic structure measurements were applied to the athletes. The properties of the athletes' muscle viscoelastic structures were measured with the MyotonPro device on the adductor longus and gluteus medius muscle bodies. Then, hip abductor and adductor muscle strength measurements were made with the Groinbar device. 24 professionally licensed male football players were randomly divided into three groups: adductor group (ADD: n=8), abductor group (ABD: n=8) and control group (CG: n=8). Copenhagen static hold and pilates ball compression exercises between the legs were chosen as activation exercises to be tested in the adductor group and clamshell and lateral walking exercises with mini band were chosen as activation exercises in the abductor group. In the control group, no exercise was applied. Tests were applied to the athletes at the 72 hours after the match (on the 3rd day after the match) during the in-season competition period. It took two weeks to perform all the tests. After the pre-exercise measurements were made with MyotonPro and Groinbar devices in the first week, the adductor group performed the Copenhagen static hold exercise and performed the same measurement protocol with the same devices, while the abductor group performed the clamshell exercise and performed the same measurements. In the second week, after the measurements were taken before the exercises, the adductor group repeated the measurements by doing the exercise of squeezing a plates ball between their legs, and the abductor group repeated the measurements by doing the lateral walking exercise with a mini band. The control group did not do any exercise in both weeks and only performed the measurements in the protocol. With this method, it is aimed to examine the changes in muscle strength and muscle viscoelastic properties caused by the activation exercises selected for the groups.: In the adductor group, significant differences were found in the Myoton measurements for the Copenhagen movement on the left (t=-2.763; p=0.028), right (t=-3.653; p=0.008), and pilates ball squeeze movement on the right (t=-3.944; p=0.006). In the Groin Bar (hip) measurements, statistically significant differences were found in the Copenhagen movement on the left (t=-3.095; p=0.017), in the pilates ball squeeze movement on the left (t=-2.461; p=0.043) and right (t=-3.892; p=0.006) variables. In the abductor group, in Myoton measurements, in the clamshell movement, left (t=-2.664; p=0.032) and right (t=-2.865; p=0.024), and in the Groin Bar (hip) measurements, significant differences were found in the clamshell movement for the left (t=-2.941; p=0.022) and right (t=-3.611; p=0.009) variables. In conclusion, this study demonstrates that four exercises targeting different muscle groups produce complementary effects. The Copenhagen and pilates ball squeeze exercises increased muscle stiffness and isometric strength in the adductor muscle group, while the clamshell and mini band exercises improved gluteal activation and muscle stability in the abductor muscle group.