Kadın voleybolcularda görsel algı stratejileri, bilateral kuvvet ve denge değerlendirmelerinin mükemmel servis karşılama ile ilişkisi
The relationship between visual perception strategies, bilateral strength, and balance assessments with excellent serve reception in female volleyball players
- Tez No: 963652
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SELDA YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, elit ve elit altı düzeydeki kadın voleybolcuların servis karşılama becerileri ile görsel algı stratejileri, alt ekstremite bilateral kuvvet, denge, ayak bileği ve kalça hareketliliği gibi biyomekanik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 17 sporcu SL ve 17 sporcu İL oyuncuları olmak üzere iki grup halinde 18-38 yaş aralığında toplam 34 kadın voleybolcu katılmıştır. Katılımcılara antropometrik ölçümler, 60°/sn ve 120°/sn hızlarında izokinetik abdüktör ve adduktör kuvvet testleri, dinamik ve statik denge ölçümleri, ayak bileği dorsifleksiyon ve kalça hareketlilik testleri uygulanmıştır. Daha sonra bu sporculardan her iki grupta da 12' şer olmak üzere 24 tanesinin göz hareketleri göz takip cihazı ile ölçülmüştür. Servis karşılama becerisi Data Volley 4 ile analiz edilmiştir. Tüm verilerin servis karşılama yüzdeleriyle ilişkisi Stepwise yöntemi kullanılarak çoklu regresyon analizi ile, iki farklı sporcu grubu için karşılaştırmaları ise Bağımsız t testi analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between serve reception skills of elite and sub-elite level female volleyball players and biomechanical characteristics such as visual perception strategies, bilateral lower extremity strength, balance, ankle and hip mobility. Materials and Methods: A total of 34 female volleyball players between the ages of 18-38 in two groups, 17 SL players and 17 IL players, participated in the study. Anthropometric measurements, isokinetic abductor and adductor strength tests at 60°/sec and 120°/sec, dynamic and static balance measurements, ankle dorsiflexion and hip mobility tests were performed. Afterwards, eye movements of 24 of these athletes, 12 in each group, were measured with an eye tracker. Serve reception skill was analyzed with Data Volley 4. The relationship of all data with serve reception percentages was evaluated by multiple regression analysis using the Stepwise method, and comparisons for two different athlete groups were evaluated by Independent t-test analysis.