Zorlayıcı durum ya da olaylarla başa çıkmada okulun iyileştirici gücünü belirlemeye yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development study to determine the healing power of school in dealing with challenging situations or events
  1. Tez No: 1001205
  2. Yazar: ESMA NUR DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma zorlayıcı durum ya da olaylarla başa çıkmada okulun iyileştirici gücünü belirlemeye yönelik güvenilir ve geçerli ölçme aracı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel araştırma modeliyle gerçekleştirilmiştir. Nicel veri toplama tekniği (aracı) olan ölçek geliştirilmiştir. Bu araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı devlet okullarında öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; Şanlıurfa ili Haliliye ve Karaköprü merkez ilçelerinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ortaokul 7. ve 8. sınıf ile lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırma kapsamında öğrencilere araştırmacı tarafından oluşturulan nitel Açık Uçlu Soru Formu, Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ''Zorlayıcı Durum ya da Olaylarla Başa Çıkmada Okulun İyileştirici Gücü Ölçeği'' uygulanmıştır. Yapılan ulusal ve uluslararası literatür incelemesinden, öğrencilere uygulan nitel açık uçlu sorulara verilen yanıtlardan ve uzman görüşünden alınan veriler ışığında 58 maddelik taslak form oluşturulmuştur. Nihai form 58 maddelik taslak form pilot uygulamasından elde edilen verilerle yapılan madde analizleri sonucunda 36 maddelik olarak oluşturulmuştur. 36 maddelik nihai form AFA yapmak için 588 ortaokul ve lise öğrencisine ve daha sonra DFA yapmak içinde ayrı 588 ortaokul ve lise öğrencisine uygulanmıştır. Güvenirlik analizi için Cronbach's Alfa, McDonald Omega, CR (bileşik güvenirlik) ve geçerlik analizleri için kapsam, görünüş, yakınsak, yapı, AVE analizleri yapılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğini sağlamak için AFA ve DFA yapılmıştır. Analizler sonucunda iki faktörlü/boyutlu okulun iyileştirici gücü ölçeği geliştirilmiştir. Faktörler, okul desteği ve öğretmen desteği olarak isimlendirilmiştir. Sonuç olarak 30 maddeden oluşan 2 faktörlü güvenilir ve geçerli okulun iyileştirici gücü ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop a reliable and valid measurement tool to determine the healing power of schools in coping with challenging situations or events. The research was conducted using a quantitative research model. A scale, which is the quantitative data collection technique (tool), was developed. The population of this research consists of middle school and high school students studying in public schools affiliated with the Ministry of National Education in the 2024-2025 academic year. The sample of the research consists of 7th and 8th grade middle school and 9th and 10th grade high school students studying in the central districts of Haliliye and Karaköprü in Şanlıurfa province in the 2024-2025 academic year. The sample of the research was selected using the simple random sampling method. As data collection tools, a qualitative Open-Ended Question Form, a Personal Information Form developed by the researcher, and the ''Healing Power of School in Coping with Challenging Situations and Events Scale'' developed by the researcher were applied to the students. A 58-item draft form was created based on data obtained from a national and international literature review, student responses to qualitative open-ended questions, and expert opinions. The final form was created with 36 items following item analysis using data obtained from the 58-item draft form pilot implementation. The final 36-item form was administered to 588 middle and high school students for EFA, and then to 588 separate middle and high school students for CFA. Cronbach's alpha, McDonald's Omega, and CR (composite reliability) were used for reliability analysis, and scope, face, convergent, structure, and AVE analyses were conducted for validity analysis. EFA and CFA were conducted to ensure the construct validity of the scale. As a result of the analyses, a two-factor/dimensional School Healing Power Scale was developed. The factors were named school support and teacher support. As a result, a reliable and valid two-factor School Healing Power Scale consisting of 30 items was developed.