Sosyal medyada dini simgelerin fenomen olma aracı olarak kullanılması: İnstagram örneği
The use of religious symbols as a means of gaining influence on social media: The Instagram example
- Tez No: 1001214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
İnternetin yaygın kullanımıyla birlikte, bireylerin yaşam biçimlerinde, özellikle iletişim, ekonomi ve sosyalleşme alanlarında köklü değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimin temel noktası sanayileşme ile başlamıştır. Sanayileşme sürecinde internetin makinelerle entegre bir şekilde çalışmasıyla insan gücüne olan ihtiyaç azalmaya başlamıştır. Fabrikalardaki üretim süreçleri daha yüksek bir verimlilik ve kalite seviyesine ulaşmıştır. İnsanlar interneti yalnızca çalışma yaşamıyla sınırlı tutmayıp gündelik hayatlarının bir parçası hâline getirmiştir. İnternetin ortaya çıkışı, modern dünyada yalnızca iletişim biçimlerini değil; alışveriş, eğlence, eğitim ve hatta dini yaşantı alanlarını da köklü biçimde dönüştürmüştür. Bu dönüşümlerin bir diğer yönü olan sosyal medya platformları, bu sürecin önemli bir parçası olarak öne çıkmakta; bireyler arası iletişimi kolaylaştırmakla kalmayıp, kimlik inşası, kendini ifade etme ve görünürlük kazanma gibi sosyolojik işlevleri de üstlenmektedir. Özellikle Instagram, Facebook, X gibi görselliğin ön planda olduğu sosyal medya mecraları, kullanıcıların yaşam tarzlarını, değerlerini ve inançlarını estetik bir çerçevede sunmalarına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda dini simgelerin de inanç göstergesi olmanın ötesine geçerek, sosyal medya fenomenliği ve dijital görünürlük aracı hâline geldiği görülmektedir. Tesbih, başörtüsü, seccade gibi semboller, dini bir aidiyetin yanı sıra birer tarz unsuru ve takipçi kazanma stratejisi olarak kullanılabilmektedir. Böylece dini simgeler, sosyal medya kullanıcılarının kimlik performansında hem kültürel hem de dijital sermaye üretme işlevi görmektedir. Bu noktadan hareketle bu çalışma, Instagram örneği üzerinden dini sembollerin dijital kültürde nasıl konumlandırıldığını ve bu sembollerin fenomenlik sürecindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel yöntemler kapsamında içerik analizi tekniği kullanılarak seçilmiş Instagram hesapları üzerinden yürütülmüş; paylaşımlarda yer alan dini semboller, etkileşim oranları ve takipçi söylemleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, dini sembollerin yalnızca inanç temsili olarak değil, aynı zamanda dijital kimlik inşası, görünürlük ve popülerlik kazanma süreçlerinde stratejik bir unsur olarak kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the invention of the internet, many changes have occurred in people's lives, from communication to the shopping sector. The main point of this change began with industrialization. During the industrialization process, the integration of the internet with machines began to reduce the need for manpower. Working processes in factories have reached a higher level. People have started to integrate the internet into their daily lives, not only in the work sector, but also in many areas such as shopping, entertainment, education and even religious life, not only in communication tools in the modern world. Another wheel of these transformations, social media platforms, stand out as an important part of this process; they not only facilitate communication between individuals, but also undertake sociological functions such as identity construction, self-expression and gaining visibility. Especially social media platforms such as Instagram, Facebook and X, where visuality is at the forefront, allow users to present their lifestyles, values and beliefs in an aesthetic framework. In this context, it is observed that religious symbols have gone beyond being just indicators of faith and have become a means of social media phenomena and digital visibility. Symbols such as prayer beads, headscarves, and prayer rugs can be used as a style element and a strategy to gain followers, as well as a religious affiliation. Thus, religious symbols serve the function of producing both cultural and digital capital in the identity performance of social media users. This study aims to examine how religious symbols are positioned in digital culture and the role of these symbols in the phenomenon process through the example of Instagram. The reflections of symbols on society in digital media, where they exist by changing meaning, are attempted to be addressed.