Kerküklü şair Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu'nun hayatı ve şairliği üzerine bir inceleme
A study on the life and poetry of the Kirkuk poet Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu
- Tez No: 1001223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ERDOĞAN ÇELTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kerkük'ün edebî ve kültürel mirası içinde önemli bir yere sahip olan Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu'nun hayatını, şairlik yönünü ve Irak Türkmen edebiyatına katkılarını kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Türkmen edebiyatının güçlü yönlerinden biri olan Kerkük şiir geleneği, Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu'nun eserlerinde hem biçimsel hem de tematik açıdan belirgin bir şekilde yansımaktadır. Tez kapsamında şairin yaşam öyküsü, yetiştiği kültürel çevre, edebiyat anlayışı ve içinde bulunduğu tarihsel-siyasal koşullar ele alınmış; şiirlerinin içerik, tematik özellikleri ayrıntılı bir çözümlemeye tabi tutulmuştur. Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu'nun eserlerinde millî kimlik bilinci, Türkmen kültürünün korunması, toplumsal duyarlıklar ve bireysel duygulanımlar iç içe geçerek zengin bir poetik yapı oluşturur. Bu tez, hem Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu'nun edebiyatımızdaki yerini belirlemeyi hem de Türkmen şiir geleneğinin sürekliliği ve bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmayı, söz konusu şairin torunu olarak, hem ailesel hem de kültürel bir sorumluluk bilinciyle hazırladım. Dedemin hayatını ve eserlerini akademik bir çerçevede ele almak, onun edebî mirasının daha geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sağlamak benim için ayrı bir onur ve motivasyon kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive examination of the life, poetic identity, and contributions of Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu—one of the prominent figures within the literary and cultural heritage of Kirkuk—to Iraqi Turkmen literature. The strong poetic tradition of Kirkuk, a defining component of Turkmen literature, is reflected in Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu's works both structurally and thematically. Within the scope of this thesis, the poet's biography, the cultural environment in which he was raised, his literary understanding, and the historical-political context of his time are explored; his poems are subjected to detailed thematic and content analysis. In Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu's works, national identity consciousness, the preservation of Turkmen culture, social sensitivities, and personal emotions intertwine to create a rich poetic structure. This thesis aims both to determine Mustafa Kemal Ahmet Dendenoğlu's place in Turkmen literature and to contribute to understanding the continuity of the Turkmen poetic tradition, while serving as a reference for future research in this field.