The impact of capital structure on firms performance:Evidence from listed manufacturing firms in East Africa
Sermaye yapısının firma performansı üzerindeki etkisi: Doğu Afrika'daki halka açık üretim firmalarından kanıtlar
- Tez No: 1001241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sermaye yapısının Doğu Afrika'daki borsaya kote imalat firmalarının finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Kenya, Tanzanya, Uganda ve Ruanda'daki firmalardan elde edilen veriler kullanılarak borç oranlarının, özkaynak finansmanının ve genel kaldıraç düzeylerinin kârlılık, aktif kârlılığı ve özkaynak kârlılığı gibi temel performans göstergelerine etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, makul düzeyde borç kullanımının vergi avantajı yoluyla performansı artırabileceğini; ancak aşırı kaldıraç kullanımının kârlılığı düşürerek finansal riski artırdığını göstermektedir. Çalışma, firma değerini yükseltmek ve uzun vadeli büyümeyi sürdürmek için borç ve özkaynak arasında optimal bir dengenin korunmasının kritik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how capital structure influences the financial performance of listed manufacturing firms in East Africa. Using data from firms across Kenya, Tanzania, Uganda, and Rwanda, the research evaluates the impact of debt ratios, equity financing, and overall leverage on key performance indicators such as profitability, return on assets, and return on equity. The findings reveal that while moderate debt usage can enhance performance through tax benefits, excessive leverage reduces profitability and increases financial risk. The study concludes that maintaining an optimal mix of debt and equity is essential for improving firm value and sustaining long-term growth in East Africa's manufacturing sector.