The role of digital marketing in shaping consumption habits among Turkish immigrants in Germany
Almanya'daki Türk göçmenler arasında tüketim alışkanlıklarının şekillenmesinde dijital pazarlamanın rolü
- Tez No: 1001270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MORITZ BOTTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin tüketim davranışları üzerinde dijital pazarlama stratejilerinin etkisini incelemektedir. Söz konusu topluluk, ülkenin en büyük ve kültürel olarak en farklı diasporalarından birini oluşturmaktadır. Çalışma; sosyal medya reklamcılığı, influencer pazarlaması, çevrim içi yorumlar ve puanlamalar ile dijital kampanyalarda Türkçe içerik kullanımını içeren temel dijital pazarlama bileşenlerini analiz etmek için çok boyutlu bir çerçeve kullanmaktadır. Araştırma, tüketici davranışı ve kültürel kimlik kuramlarına dayanmaktadır ve dijital temas noktalarının, Türk kökenli tüketiciler arasında güven algısı, marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Farklı kültürel bağlara, dijital yeterliliklere ve pazarlama motivasyonlarına sahip katılımcılardan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Pazarlama mesajlarında kullanılan dilsel ve kültürel ipuçlarının duygusal etkileşim ve tüketici tercihleri üzerindeki etkisine özel bir önem verilmiştir. Elde edilen bulgular, kültürlerarası pazarlama ve dijital tüketici psikolojisine ilişkin daha geniş akademik tartışmalara anlamlı bir katkı sunmakta; kültürel kimlik ile medya etkisi arasındaki ince etkileşimlere ışık tutmaktadır. Ayrıca çalışma, pazarlamacılara giderek daha çok kültürlü hale gelen toplumlarda çeşitli diaspora gruplarını hedeflerken daha kapsayıcı ve kültürel açıdan hassas dijital kampanyalar oluşturabilmeleri için pratik içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of digital marketing strategies on the consumption behavior of Turkish immigrants residing in Germany, a community that constitutes the nation's largest and most culturally distinct diaspora groups. The study employs a multidimensional framework to analyze fundamental digital marketing components, including social media advertising, influencer marketing, online reviews and ratings, and the incorporation of Turkish-language content in digital campaigns. This research is based on theories of consumer behavior and cultural identity, examining how digital touchpoints influence perceptions of trust, brand affinity, and purchase intent among consumers of Turkish origin. Data was collected from participants with different cultural ties, digital competencies and marketing incentives using a structured survey. Particular attention is paid to the influence of linguistic and cultural cues in marketing messages on emotional engagement and consumer preferences. These findings make a valuable contribution to the broader academic discourse on cross-cultural marketing and digital consumer psychology, shedding light on the subtle interactions between cultural identity and media influence. Additionally, the study provides marketers with practical insights for creating more inclusive and culturally sensitive digital campaigns, especially when targeting diverse diaspora populations in increasingly multicultural societies.