Türk ve Irak Özel Hukukları açısından mukayeseli olarak intifa hakkı
The Comparison of the benefit of right in the Turkish and Iraqi Private Laws
  1. Tez No: 100137
  2. Yazar: KASIM MAHMUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Türk ve Irak özel hukuklarında mukayeseli olarak intifa hakkı konusunu incelediğimiz tezimiz, giriş dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, intifa hakkının takdimi, terminoloji, benzer kurumlarla mukayesesi, Türk ve Irak hukuklarında düzenleniş biçimi, tarihçesi, Fransız ve Mısır Hukuklarındaki yeri, fayda ve sakıncaları yer almaktadır. Birinci bölümde, intifa hakkının tanımı, hukukî niteliği, tüketilebilen eşya üzerinde intifa hakkı, konusu, tesisi ve sona ermesi açıklanmıştır. İntifa hakkı bir başkasma ait olan ve ekonomik değer arz eden mal ve eşya üzerinde kullanma ve ondan yararlanma yetkisi veren bir haktır. İntifa hakkının hukukî niteliğine gelince, sınırlı ve süreli bir aynî hak olarak, devri mümkün değildir. Aksi kararlaştırılmadıkça, konusu olan şeyi kullanma ve ondan yararlanma hakkı veren bir haktır. Taşınmazlar, taşınırlar, haklar ve malvarlığı, intifa hakkı konusu olarak belirlenmektedir. Bu hak Türk hukukunda, tesisen veya asli yollarla iktisap edilerken, Irak hukukunda sözleşme, vasiyet ve zamanaşımı ile iktisap edilir. İkinci bölümde, intifa hakkının hükümleri yer almaktadır. Burada, iki hukukta intifa hakkı sahibinin ve malikin hak ve borçlan açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde intifa hakkının sona erme sebepleri ek alınmıştır. İntifa hakkının terkini, konusunun yok olması, intifa süresinin dolması, sahibinin gerçek kişi ise ölümü, tüzel kişi ise sona ermesi intifa hakkı ile mülkiyet hakkının aynı kişide bulunması, mahkeme karan ve konusunun kamulaştırılması veya sigortası halinde intifa hakkı sona erer.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis in which we comparatively analyzed the benefit of right in the Iraqi and Turkish law, apart from the entry is divided into three parts. In the entry part, the preceding of benefit right, its terminology, its compring with other rights, the amended form of the Iraqi and the Turkish rights, its history French and Eygeptian rights, advantages and the disadvantages are being introduced. In the first part,the definition of the right benefit, legal nature, the benefit of right upon consumable goods, its topic, its establishment and its reaching into an end have been explained. The benefit of right is the goods property which gives an economical value to another or it has that value by itself or giving the right of using or the authority of getting benefit of it, is called the benefit of right. When it comes to the nature of the benefit of right, as limited an a continual (identical) right, it cannot be overturned. It gives the right of using and benefit authority of the subjected matter when it is not agreed upon the otherwise. The portables, importable, the rights and (financial responsibility) for right benefit as its subject have been explained. In Turkish law (rights) these goods can be gained legally or in original ways, whereas in Iraqi law they can be gained with contracts, will and time prescription. In the second part, the decisions of benefit right is taking place, in which the two laws, benefit of rights owner and right possessor and debts are being explained. İn the 3rd part, the veasons of benefical right's coming to an end being considerd. The abandoning of benefit right, vanishing of its subject, filling of its duration, if its V45owner was a legal person, or his death was a juristic person, its coming into an end, the possession right and benefit right existing in the same person, court decision and its subject privatization or its insurance, the benefit right would come into an end. 146