Şiilikte siyasal iktidar ve itaat
Political power and deference in shi'ism
  1. Tez No: 100136
  2. Yazar: ABBAS HÜMMETOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Religion, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında İslami bir mezhep olan Şiiliğin siyasal görüşleri bağlamında siyasal iktidar ve itaat konularına kuramsal bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. İslami ilkesellik olan din-devlet bütünleşmesi ve bir takım Şii inanç temelleri de incelemeye tabi tutularak Şiiliğin siyasal iktidara yönelik iki temel öğretisi açıklanmıştır. Şiilik siyasal iktidar tasarımını dinsel ilkelere uyumlu bir esasa oturtmuş ve kurumsal siyasal iktidan doğrudan Tanrısal zorunluluğun mantıksal sonucu olarak kabul etmiştir. Üstün özelliklere sahip bir önder temelinde kurgulanan İmamet Öğretisi hem ideal iktidar modeli olarak benimsenmiş, hem de din - devlet Bütünleşmesine iyi bir örnek olarak değerlendirilmiştir. İmamet modelini Mehdi kimliğinin etkisiyle ötedünyalı bir öğretiye dönüştüren Şii düşünce, ortaya çıkan düşünsel boşluğu ulema temelli iktidar fikriyle aşmaya çalışmıştır. XX yüzyılın ikinci yansında Humeyni bu fikri geliştirerek din adamının yönetimi biçiminde açıklanabilecek Velayet - i Fakih öğretisini ortaya koymuştur. Her iki iktidar modelinin değerlendirildiği başlıklardan sonra tez çalışmasında Şii düşüncenin itaat ve itaatsizlik, bu bağlamda siyasal iktidarın meşruiyeti konularına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Özellikle“ Şii devrimciliği ”ve“ pasif itaatsizlik ”konuları arasındaki karşıtlığa dikkatler çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, it is tried to be brought a theoriticaJ aspect to the political power and deference in the context of political view of Shi' ism as an Islamic sect. Two doctrinel orientated to the political power of Shi' ite are stated by subjecting the integration of religion and state on principle of İslam and the basis of several believes in Shi' ism to a research. Shi' ism radically placed the project of the political power with religious principles and accepted the institution of political power directly as a logical result of divine obligation. Doctrine of the İmamate speculated on the basis of a superior properties having leader was adopted as an ideal model of power and appreciated as a perfect pattern to the integration of religion-state. Shi'ite thought converting imamate model to a doctrine referring to the other world by the influnce of Mahdi identity tried to overcome the ideal empiness with Islamic thought in support of ulam principle. In the second half of 20* Century Khomeini developing that thought brang out Velayet-e Faqeh doctrine that could be explained with an undertaking the rule by a religion man (ulama). After the titles appreciating both the models of power, in this thesis it is tried to be brought an explanation to the theme of political power legitimasy in the context of deference and disobedience in Shi'ite thought. Especially, there is called attention to the contrast between the themes of“ Revolutionist Shi'ite ”and“ passive disobedience ”.