Eğitim programları ve öğretimi alanında görev yapan öğretim elemanlarının Türkiye Yüzyılı Maarif Modele ilişkin görüşleri
The views of faculty members working in the field of curriculum and instruction on Türkiye Yüzyili Maarif Model
  1. Tez No: 1001396
  2. Yazar: KÜBRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Programları ve Öğretimi alanında görev yapan öğretim elemanlarının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne (TYMM) ilişkin görüşlerini incelemektir. Nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışmada veriler, Eğitim Programları ve Öğretimi, Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri öğretimi alanlarında görev yapan 15 öğretim elemanı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar, TYMM ortak metnine hâkim, bu alanda çalışmaları bulunan ve TYMM hazırlık sürecinde yer almış akademisyenlerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle MAXQDA24 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretim elemanlarının TYMM'nin değer temelli ve bütüncül yaklaşımına ilişkin olumlu görüşler ifade ettiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, modelde yer alan bazı kavramların anlaşılması ve öğretmenlere sunulan desteklerin niteliği konusunda geliştirilmesi gereken yönlere dikkat çekilmiştir. Katılımcılar, beceriler çerçevesinde sunulan kavramlar ile öğrenme-öğretme sürecine ilişkin açıklamaların uygulamaya rehberlik etme açısından yeterince açık olmadığını ve bu durumun uygulama sürecinde daha fazla yönlendirme ihtiyacı doğurduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca katılımcılar, TYMM'de ölçme ve değerlendirme boyutuna ilişkin açıklamaların netliğinin artırılmasının uygulama sürecini destekleyici olacağını belirtmişlerdir. Program geliştirme sürecinde paydaş katılımının artırılması ve hizmet içi eğitimlerin daha işlevsel hâle getirilmesi, katılımcılar tarafından modelin etkililiğini artırabilecek unsurlar olarak dile getirilmiştir. Araştırma sonuçları, TYMM'nin uygulanma sürecinin desteklenmesi ve geliştirilmesi açısından EPÖ alanının bilimsel birikiminin önemli bir katkı sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, TYMM'nin daha etkili ve sürdürülebilir biçimde uygulanmasına yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of faculty members working in the field of Curriculum and Instruction regarding the Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM). Conducted within a qualitative research approach, the data were collected through semi-structured interviews with 15 faculty members working in the fields of Curriculum and Instruction, Turkish Language Education, Mathematics Education, and Science Education. The participants consist of academics who are familiar with the TYMM common framework text, have conducted studies in this field, and were involved in the TYMM preparation process. The data were analyzed using content analysis with the MAXQDA24 software. The findings indicate that faculty members expressed positive views regarding the value-based and holistic approach of the TYMM. However, attention was also drawn to aspects that require improvement, particularly regarding the comprehensibility of certain concepts included in the model and the quality of the support provided to teachers. Participants stated that explanations related to the concepts presented within the skills framework and the teaching–learning process were not sufficiently clear to guide practice, which led to a greater need for guidance during the implementation process. In addition, participants noted that increasing the clarity of explanations related to the assessment and evaluation dimension of the TYMM would support the implementation process. Increasing stakeholder participation in the curriculum development process and making in-service training more functional were also expressed as factors that could enhance the effectiveness of the model. The results of the study indicate that the scientific knowledge base of the field of Curriculum and Instruction provides an important contribution to supporting and improving the implementation process of the TYMM. In this respect, the study offers implications for the more effective and sustainable implementation of the TYMM.