Yüksek okullarda muhasebe eğitiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları
The Problems of the accounting education in professional high school and solving ways
- Tez No: 132731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü îşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Yüksek Okullarda Muhasebe Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yollan Merih Karaca Yard. Doç. Dr. Metin Saban Yüksek Lisans Tezi, 2004 151 Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi ÖZET Türkiye'de ticaretin uzun yıllar azınlıkların elinde kalmasına paralel olarak muhasebe ve muhasebecilik mesleği gelişememiştir. Ancak 1989 yılında 3568 Sayılı Yasanın çıkarılmasından sonra meslek ciddi bir yapıya kavuşturulmuştur. Bu gecikme muhasebe eğitimini de olumsuz yönde etkilemiştir. Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak, ticaret yoğun bir şekilde uluslar arası boyutta yapılmaya başlamıştır. Bilgisayar ve internet hem ticarette hem de muhasebe eğitimi alanında kullanılmakta, böylece ulusal sınırlar önemim yitirmektedir. Eğitim alanında uluslar arası standartlar geliştirilmiş ve bu standartların tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi kaçınılmaz olmuştur. Türkiye'de muhasebe alanında çalışacak ara elemanları yetiştiren meslek yüksek okullarının sayısı her geçen gün artmaktadır. 2001-2002 öğretim yılından itibaren ders programlan Türkiye genelinde ortak olarak uygulanmaktadır. Ticaret meslek lisesi çıkışlı öğrenciler alanlarındaki bir meslek yüksekokuluna sınavsız olarak girebilmektedirler. Ancak bu okulların üniversitelere, bölgelere, il ve ilçelere dağılımı dengeli değildir. Öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Öğretim elemanı temininde ve yetiştirilmesinde problemler vardır. Öğretim elemanına düşen öğrenci sayısı çok fazladır. MYO mezunu muhasebe elemanlarının çoğunlukla çalıştıkları muhasebe bürolarına yönelik olarak yapılan anket çalışmasının sonuçlarınındeğerlendirilmesinde, mezunların eğitimlerinin iş dünyasının beklentilerine cevap verecek düzeyde olmadığı belirlenmiştir. MYO'lardaki muhasebe eğitiminin ihtiyaç duyulan düzeye çıkarılabilmesi için MYO'larla iş çevresi arasında işbirliği yapılmalı, öğrenci sayılan azaltılmalı, ders programlan değişen koşullara göre gözden geçirilmeli, sınavsız geçiş sistemi kaldırılmalı, öğretim elemanlarının araştırma yapmaları ve böylece alanlarında yetiştirilmeleri desteklenmelidir. Anahtar kelimeler Muhasebe, meslek yüksekokulu, eğitim, muhasebe eğitimi, muhasebecilik
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü. Institute of Social Sciences, Department of Management Title : The Problems of the Accounting Education in Professional High School and Solving Ways Merih Karaca Asst. Prof. Dr. Metin Saban MSc. Thesis, 2004 151 ABSTRACT Author Adviser Type of Thesis Page Number Accounting and accountancy occupation could not develop due to the ownership of trade by the minority groups in Turkey for a long time. The occupation could not be settled down into a serious institution until 3568 counted law came into force in 1989. This delay has also affected accounting education negatively. Depending on the fast development of technology, trade has started to be made intensively in international dimensions. Computer and Internet is being used both in trade and accounting education, so national borders is losing their importance. The international standards in education have been improved and it has been unavoidable to accept these standards by the countries. The number of vocational colleges that raise interval members to work in accounting field in Turkey is increasing day by day. Since 2001-2002 education year, lesson plans have been started to be applied in common in Turkey, in general. The graduates of in Trade High Schools can enter a vocational college of their department without the exam. However, the distribution of these schools in universities, regions, cities and towns is not equal. The number of the students is increasing day by day. There are problems in obtaining and raising instructors. The number of students per instructor is more than it has to be. In the evaluation of the questionnaires conducted to the accounting offices where vocational college graduates extensively work, it was identified that the education of the graduates is not adequate to respond to the expectations of thefây\ business world. To raise the accounting education in vocational colleges to the needed level, there has to be cooperation between the business world and vocational colleges, the number of the students has to be decreased, the lesson plans have to be revised depending on the changing conditions, the entrance system without exam has to be abandoned and instructors have to be encouraged and supported to conduct research; therefore, to improve themselves in their field. Keywords Accounting, vocational college, education, accounting education, accountancy