Etkileşimli e-kitap destekli ters yüz öğrenme modelinin güzel sanatlar lisesi piyano derslerinde uygulanması ve değerlendirilmesi
Implementation and evaluation of an interactive e-book–supported flipped learning model in piano courses at a fine arts high school
  1. Tez No: 1001412
  2. Yazar: SAHİ DÜŞTEN ARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK ENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkileşimli e-kitap destekli ters yüz öğrenme modelinin Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf piyano derslerinde uygulanmasını ve bu uygulamanın öğretmenler ile öğrenciler tarafından nasıl deneyimlendiğini incelemektir. Çalışma, belirli bir bağlamda geliştirilen bir öğretim materyalinin kullanım sürecine ve bu sürece ilişkin algılara odaklanan nitel bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmada, söz konusu modelin etkililiğini kanıtlamaktan ziyade, uygulamanın bağlam içinde nasıl algılandığı, hangi yönlerinin işlevsel bulunduğu ve hangi sınırlılıkları barındırdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, piyano öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda bir ihtiyaç analizi yapılmış ve elde edilen bulgular temel alınarak ters yüz öğrenme yaklaşımına uygun etkileşimli bir e-kitap geliştirilmiştir. Bu e-kitap, ders öncesi öğrenme sürecini destekleyecek biçimde konu anlatımları, video içerikler ve örnek uygulamalar içerecek şekilde yapılandırılmıştır. İkinci aşamada ise geliştirilen bu materyal, Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinin piyano derslerinde uygulanmış; uygulama süreci öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, açık uçlu sorular ve rubrikler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş; rubriklerden elde edilen sınırlı nicel veriler ise betimsel düzeyde raporlanmıştır. Bulgular, etkileşimli e-kitap destekli ters yüz öğrenme modelinin ders öncesi hazırlık sürecini yapılandırma, sınıf içi zamanı daha işlevsel kullanma ve öğrencilerin bireysel çalışma süreçlerini destekleme açısından olumlu deneyimler sunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, teknik altyapı sorunları, öğrenciler arasındaki bireysel öğrenme farklılıkları ve öğretmen rehberliğinin merkezi rolü gibi sınırlılıklar da ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, bu modelin piyano eğitimi bağlamında nasıl deneyimlendiğine ilişkin bütüncül bir bakış sunmakta ve benzer uygulamalar için yol gösterici nitelikte öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the implementation of an interactive e-book–supported flipped learning model in 9th-grade piano courses at a Fine Arts High School and to explore how this implementation was experienced by both teachers and students. The study was designed as a qualitative case study focusing on the use of a specifically developed instructional material within a particular context and on the perceptions associated with this process. Rather than aiming to prove the effectiveness of the model, the research sought to reveal how the application was perceived, which aspects were considered functional, and what kinds of limitations were encountered. The study was conducted in two phases. In the first phase, a needs analysis was carried out based on the views of piano teachers, and an interactive e-book compatible with the flipped learning approach was developed in line with the findings. The e-book was designed to support the pre-class learning process through instructional texts, video content, and sample exercises. In the second phase, this material was implemented in 9th-grade piano lessons at a Fine Arts High School. The implementation process was evaluated based on teacher and student perspectives. Data were collected through semi-structured interviews, open-ended questions, and rubrics. Qualitative data were analyzed using content analysis, while the limited quantitative data obtained from the rubrics were reported at a descriptive level. The findings indicate that the interactive e-book–supported flipped learning model provided positive learning experiences in terms of structuring the pre-class preparation process, enabling a more functional use of in-class time, and supporting students' individual practice routines. However, several limitations were also identified, including technical infrastructure issues, individual differences in learning pace, and the central role of teacher guidance. Overall, the results offer a holistic understanding of how this model was experienced in the context of piano education and provide practical insights for similar instructional implementations.