Finansal bilgi manipülasyonu ve muhasebe meslek mensuplarının algısına yönelik bir araştırma
Financial information manipulation and a research on accounting professionals' perception
- Tez No: 524667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Finansal bilgiler üzerinden gerçekleştirilen manipülasyon içeren faaliyetler ve kayıt altına alınmayan finansal işlemler birçok alanda etkisini gösterdiği gibi muhasebe alanında da yanıltıcı işlemler statüsünde değerlendirilmektedir. İşletme yöneticileri veya çalışanları ile finansal tabloları hazırlamakla yükümlü görevliler tarafından gerçekleştirilen işlemler finansal ve resmi kurumlar ile yatırımcıları yanıltan türde işlemlerdir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, finansal bilgi manipülasyonu ve kayıt dışı işlemlerin muhasebe denetiminin etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Performed on the financial information and activities involving the manipulation of financial transactions to be recorded as not having an impact in many areas of deceptive transactions in the field of accounting status is evaluated. Business managers or employees responsible for preparing financial statements and financial operations performed by the officers with official institutions are in the process of the type that mislead investors. In this context, the purpose of the study of informal transactions financial information the examination of the influence of accounting manipulation and control that can be specified.