Mısır ekilişlerinde önerilen dozdaki herbisit uygulamalarının çevre üzerindeki eşik değerinin belirlenmesi
Determining the threshold value of recommended herbicide applications on the environment in maize cultivations
- Tez No: 1001494
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER, PROF. DR. NİGAR YARPUZ BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde mısır tarımı, tahmini 24 milyon hektar olan tarım alanının yaklaşık 960 bin hektarını kaplamaktadır ve ekiliş alanı açısından tahıllar arasında buğday ve arpadan sonra 3. Sırada konumlanmıştır. Ülkemizin birçok yerinde yetişebilen mısır bitkisinin en çok üretildiği iller Konya, Şanlıurfa, Adana, Mardin, Karaman'dır. Yabancı otlar üretilen bitkinin su ve besin elementlerine ortak olarak verim ve kalitesinin %20-100 arasında düşmesine neden olmaktadır. Yapılan çalışmada, mısır yetiştiriciliğinde uygulanan 2024 ruhsatlı 17 herbisit etken maddesi(s-metolachlor, terbuthylazine, mesotrione, pendimethalin, dicamba, nicosulfuron, ısoxadifen-ethyl(safener), rimsulfuron, tembotrione, thiencarbazone-methyl, 2,4-D 2- ethylhexyl ester, florasulam, ısoxaflutole, cyprosulfamide(safener), foramsulfuron, ıodosulfuron methyl-sodium ve tritosulfuron) kullanılmıştır. Yapılan çalışmayla herbisit etken maddelerinin çevre (sucul organizmalar, arılar, kuşlar, yer solucanları, yararlı eklembacaklılar, yeraltı sularındaki bulaşıklık ve topraktaki kalıcılık) üzerindeki risk indekslerini tespit etmek amacı ile hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda risk indekslerini daha net tanımlayabilmek maksadı ile 0,000-1,000 değerleri arasında değişkenlik gösteren eşik değerleri (ED) hesaplanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda kullanılan 17 etken maddenin 15 tanesinin çevre üzerindeki ED'lerinin 0,115 ile 1,000 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda herbisitlerin arılar üzerindeki risk faktörlerinin yüksek olduğu ve herbisit uygulaması yapılırken doğru zamanda, doğru ekipman kullanarak uygun dozda uygulama yapılması gerektiği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, corn cultivation covers approximately 960,000 hectares of the estimated 24 million hectares of agricultural land, ranking 3rd among cereals in terms of cultivated area after wheat and barley. Corn, which can be grown in many parts of the country, is most widely produced in Konya, Şanlıurfa, Adana, Mardin, and Karaman. Weeds compete with cultivated plants for water and nutrients, causing a 20-100% decrease in yield and quality. In this study, 17 herbicide active ingredients (s-metolachlor, terbuthylazine, mesotrione, pendimethalin, dicamba, nicosulfuron, isoxadifen-ethyl(safener), rimsulfuron, tembotrione, thiencarbazone-methyl, 2,4-D 2-ethylhexyl ester, florasulam, isoxaflutole, cyprosulfamide(safener), foramsulfuron, iodosulfuron methyl-sodium and tritosulfuron) with 2024 licenses applied in maize cultivation were used. Calculations were performed to determine the risk indices of the herbicide active ingredients on the environment (aquatic organisms, bees, birds, earthworms, beneficial arthropods, contamination in groundwater and persistence in soil). To better define the risk indices, threshold values (ED) ranging from 0.000 to 1.000 were calculated and the results evaluated. The calculations revealed that 15 out of the 17 active ingredients used had EDs ranging from 0.115 to 1.000 on the environment. This finding indicates that herbicides pose a high risk to bees and that application should be done at the right time, with the right equipment, and at the appropriate dose.