Dijital terapilere yönelik algı haritası:“Farklı yaş gruplarında dijital terapi yöntemlerine yönelik algı haritası”
Perception map for digital therapies:“Perception map fordigital therapy methods in different age groups”
- Tez No: 1001503
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, dijital terapilere (Sanal Gerçeklik [VR], Transkraniyal Manyetik Uyarım [TMS] ve çevrim içi terapi) yönelik toplumsal algıların farklı yaş gruplarında nasıl şekillendiği incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bireylerin dijital terapileri hangi bilişsel, duygusal ve davranışsal temeller üzerinden değerlendirdiklerini belirlemektir. Çalışma karma yöntemli bir tasarımla yürütülmüş; 320 katılımcıdan anket, kelime çağrışım testi ve serbest görüşler yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, çağrışım frekans analizi ve nitel içerik analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital terapilere ilişkin algının“teknolojik yenilik → erişim kolaylığı → güven ve mahremiyet”ekseninde evrildiğini göstermiştir. Katılımcıların dijital terapileri başlangıçta teknolojik bir yenilik olarak algıladığı, sonraki aşamada pratik faydalarına odaklandığı, son aşamada ise gizlilik ve güven konularını belirleyici gördüğü saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda çalışmada“Algı Evrimi Modeli (Perception Evolution Model – PEM)”önerilmiştir. Model, bireylerin dijital terapilere yönelik tutumlarının bilişsel farkındalıktan duygusal içselleştirmeye uzanan üç aşamalı bir döngü içinde geliştiğini öne sürmektedir. Sonuç olarak, dijital terapilerin toplum tarafından kabulünde güven ve etik boyutların teknik altyapı kadar belirleyici olduğu görülmüştür. Dijital sağlık uygulamalarının sürdürülebilirliği, bilişsel fayda kadar duygusal güven inşasına da bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how perceptions of digital therapies — including Virtual Reality (VR), Transcranial Magnetic Stimulation (TMS), and online therapy — differ across demographic groups, particularly in terms of age. The aim was to identify the cognitive, emotional, and behavioral dimensions underlying individuals' evaluations of digital mental-health interventions. The research employed a mixed-methods design combining quantitative data (Likert-scale surveys) and qualitative data (word-association tests and open-ended responses). A total of 320 participants completed an online questionnaire, and the data were analyzed using descriptive statistics, frequency and word-association analyses, and thematic content analysis. Findings indicated that perceptions of digital therapies evolved along the axis of technological innovation → accessibility and practical benefit → trust and privacy concerns. Participants initially perceived digital therapies as technological novelties, later focusing on convenience and usability, and ultimately evaluating them through the lens of ethical reliability and emotional security. Based on these findings, the Perception Evolution Model (PEM) was proposed, describing a three-stage cyclical process in which attitudes toward digital therapies develop from cognitive awareness to behavioral acceptance and finally to emotional internalization. In conclusion, public acceptance of digital therapies depends not only on technical functionality but also on trust, privacy, and ethical assurance. The sustainability of digital mental-health interventions relies as much on emotional trust-building as on technological advancement.