Hindutva ve Hindistan'ın stratejik kültürünün dönüşümü
Hindutva and transformation of India's strategic culture
  1. Tez No: 1001509
  2. Yazar: UMAIR PERVEZ KHAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Hindutva, Hindistan'ın toplumsal, siyasal ve kültürel yapısını şekillendiren başat bir siyasal ideoloji olarak öne çıkmaktadır. Hindu milliyetçiliğine dayanan bu ideolojik çerçeve, zaman içinde devletin dış politika yönelimlerini ve askerî doktrinlerini de belirgin biçimde etkilemiştir. Hindistan'ın stratejik kültürünün varlığına ilişkin tartışmalar uzun süredir devam etmekte olup, yazılı antik tarihsel kayıtların sınırlılığı bu tartışmaları daha da derinleştirmektedir. Bununla birlikte bu çalışma, Hindistan'ın medeniyet birikimi, dinî mitolojisi, coğrafi özellikleri ve sömürge geçmişiyle şekillenen özgün bir stratejik kültüre sahip olduğu yönündeki yaklaşımı benimsemektedir. Britanya sömürge yönetiminden bağımsızlığın kazanılmasından hemen sonra, ülkenin ilk Başbakanı Jawaharlal Nehru, devleti laik temeller üzerine oturtmuş ve liberal normları hem dış politikada —Bağlantısızlar Hareketi'nin öncülüğünü üstlenerek— hem de nükleer enerjinin barışçıl kullanımını benimseyerek kurumsallaştırmıştır. Bu yaklaşım, Gandhi'nin düşünsel mirası doğrultusunda uzlaşmacı bir stratejik kültürün oluşmasına zemin hazırlamıştır. Ancak Nehru'nun ölümünün ve Pançşil ilkelerinin başarısızlığının ardından, İndira Gandhi daha pragmatik ve realizme dayalı bir politika anlayışı benimsemiş; literatürde“İndira Doktrini”olarak kavramsallaştırılan bu yaklaşım, Hindistan'ın dış politika ve güvenlik perspektifini sertleştirmiştir. Bunu, neo-liberal normlara dayanan Gujral Doktrini izlemiştir. Ulusal siyasette BJP'nin güç kazanmasıyla birlikte Hindutva ideolojisi, Hindistan'ın devlet pratikleri ve politik yönelimleri üzerinde giderek artan bir belirleyicilik göstermiştir. 2014 sonrası dönemde Hindutva'nın merkezî iktidarda üç dönem üst üste varlık göstermesi, bu ideolojinin toplumsal ve kurumsal düzeyde yerleşik hâle gelmesine yol açmıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel araştırma sorusu, Hindutva'nın Hindistan'ın stratejik kültürünü dönüştürme kapasitesinin olup olmadığıdır. Bu çalışma nitel ve analitik bir araştırma niteliği taşımaktadır. Veriler; birincil kaynaklardan (mülakatlar, özgün metinler, resmî belgeler) ve ikincil kaynaklardan (kitaplar, hakemli dergiler, gazeteler ve çevrimiçi kaynaklar) elde edilmiştir. İnşaacılık kuramsal yaklaşımı ile Stratejik Kültür teorisi birlikte kullanılarak oluşturulan kavramsal çerçeve doğrultusunda çalışma beş bölümden oluşmaktadır:teorisi, Hindutva'nın akademik ve politik düzlemdeki tartışmaları; Hindistan'ın stratejik kültürüne ilişkin kuramsal ve tarihsel değerlendirmeler; Hindutva'nın stratejik kültürdeki dönüşüm etkisi; Hindistan'ın Pakistan ve Çin'e yönelik dış politika ve güvenlik yönelimlerinde gözlemlenen değişim.
Özet (Çeviri)
Hindutva is the political ideology which has shaped the social, political and cultural dimensions of India. Enshrined in Hindu nationalist ideas, it has over the period of time impacted the foreign and military doctrines of the state. Historically, the Indian Strategic Culture (SC) has remained a source of constant debate that if it exists due to no record of written ancient history. This author, however, agrees with the school of thought which believes India having the unique SC, shaped by its civilizational history, religious mythology, geography and colonial influences. Immediately after gaining the independence from the British colonialism, the first Prime Minister of the state, Nehru, declared the state as secular and laid the foundation of liberal values not only in the foreign policy by championing Non-Aligned Movement but also had declared the peaceful use of atomic energy. This developed the conciliatory SC following the Gandhian values. Anyhow, after the death of Nehru and failure of panjsheel doctrine, Indira Gandhi practiced pragmatism, asserting India in realpolitik, what is known as Indira doctrine. This changed the foreign policy outlook and emphasised in military domain. India also witnessed Gujral doctrine pursuing the neo-liberal tradition. Soon after BJP gained influence in national politics, the Hindutva ideology asserted itself. After three continuous terms in the centre post 2014, Hindutva is institutionalized in the Indian society. Has it been able to transform the SC of India is the point of concern of this study. The study is qualitative and analytical in nature. The data is collected using both primary (original texts, official documents) and secondary sources (books, journals, newspapers, websites). Applying constructivism embedded with conceptual framework of SC, the study is divided into five chapters: theoretical framework, analysing the academic and policy discourse on Hindutva, debating SC of India, Hindutva transforming SC and shift of foreign and security policy of India towards Pakistan and China.