Normospermik ve azospermik semen lekelerinin farklı zaman dilimlerinde multispektral adli muayene sistemi ile farklı kumaş tiplerinde tespit edilebilirliği
Detection of normospermic and azoospermic semen stains on different fabric types at different time intervals using a multispectral forensic sexual assault examination system
- Tez No: 1001508
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TOPRAK, ÖĞR. GÖR. MEHMET ALİ MALKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Cinsel saldırı suçlarının adli soruşturulmasında fail ile mağdur arasındaki fiziksel temasın ortaya konulması büyük ölçüde biyolojik delillerin doğru şekilde tespit edilmesine ve yorumlanmasına bağlıdır. Bu bağlamda tekstil yüzeyleri üzerindeki seminal lekelerin görünürlüğü ve saptanabilirliği adli biyoloji açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, beyaz renkli farklı kumaş tipleri üzerinde oluşturulan normospermik ve azospermik seminal sıvı lekelerinin 450 nm dalga boyundaki mavi ışık altında tespit edilebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca lekelerin zamana bağlı parlaklık değişimleri ve yayılım alanlarının karşılaştırılması hedeflendi. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Androloji Kliniği'ne başvuran ve semen analizi için örnek veren olguların seminal sıvı örnekleri kullanıldı. Örnekler benzer kalınlıktaki beyaz renkli viskon, ipek, polyester, pamuk ve mikst kumaşlara standart hacimde uygulanarak 9 farklı zaman diliminde multispektral adli muayene sistemi ile görüntülendi. Görüntülerde leke alanı ve floresans yoğunluğu ölçümleri ImageJ programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Spermatozoa varlığının seminal leke alanı üzerinde 4. saatten 6. aya kadar olan zaman noktalarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptandı. Her iki grupta da leke alanı değişimi anlamlı bulunmadı. Parlaklık değerlerinin ise zamanla her iki grupta anlamlı biçimde arttığı ve özellikle ileri zaman noktalarında normospermik örneklerin azospermik örneklere göre daha yüksek parlaklık değerleri gösterdiği belirlendi. Kumaş türleri arasında leke alanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Sonuç: Mavi ışık altında multispektral görüntüleme, beyaz kumaşlar üzerindeki seminal lekelerin tahribatsız olarak değerlendirilmesinde etkili bir yöntemdir. Spermatozoa varlığının leke alanı üzerinde belirleyici olmadığı, ancak floresan yoğunluğu üzerinde daha belirgin etkiler oluşturduğu görülmüştür. Kumaş tipinin hem leke yayılımı hem de parlaklık düzeyi üzerinde önemli etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In forensic sexual assault investigations, establishing physical contact between the perpetrator and the victim heavily relies on accurately detecting and interpreting biological evidence. The visibility and detectability of seminal stains on textile surfaces are especially important in forensic biology. This study aimed to assess the detectability of normospermic and azoospermic seminal fluid (semen) stains on various types of white fabrics under blue light at a wavelength of 450 nm. Additionally, the study compared changes over time in stain brightness and spread area. Methods: Seminal fluid samples obtained from individuals who presented to the Andrology Clinic, Department of Urology, Istanbul Faculty of Medicine, for semen analysis were used in this study. The samples were applied in a standardized volume and similar thickness onto white viscose, silk, polyester, cotton, and blended fabrics, and imaged at nine different times points. Stain area and fluorescence intensity were measured using ImageJ software. Results: The presence of spermatozoa did not lead to a statistically significant difference in seminal stain area at any time point between the 4th hour and the 6th month. Stain area change was not statistically significant. Brightness values increased significantly over time in both groups, and normospermic samples had higher brightness values than azoospermic samples, especially at later time points. A statistically significant difference in stain area was observed among different fabric types. Conclusion: Multispectral imaging under blue light at 450 nm proved to be an effective non-destructive method for evaluating seminal stains on white fabrics. While the presence of spermatozoa was not a determining factor for stain area, it had a more pronounced effect on brightness/fluorescence intensity. In addition, fabric type significantly influenced both stain spread and brightness level. These findings suggest that multispectral imaging may contribute to forensic practice in the detection and interpretation of seminal stains, particularly on low-contrast textile surfaces in sexual assault cases.