Suça sürüklenen çocuklarda algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul Adliyesi örneği
Investigation of the relationship between perceived parental attitudes and resilience in children driven into crime: A sample from İstanbul courthouse
- Tez No: 1001531
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, suça sürüklenen çocukların algıladıkları ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı izniyle gerçekleştirilen araştırma kapsamında, İstanbul Adliyesi'ne gelen 200 suça sürüklenen çocuktan veri toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseninin kullanıldığı çalışmada; veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği (AETÖ) ve Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (EPDÖ) aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma grubunun demografik profili incelendiğinde; katılımcıların %96'sının erkek olduğu, %84,5'inin 15-18 yaş aralığında yer aldığı ve %52'sinin okulu bıraktığı görülmektedir. Ayrıca her dört katılımcıdan birinin geçmişte psikolojik destek aldığı ve örneklemin büyük çoğunluğunun düşük-orta gelir düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. Toplanan veriler Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlık arasında toplam puan bazında anlamlı bir ilişki olmadığını, ancak alt boyutlar düzeyinde dikkat çekici ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle aile içi olumsuz deneyimlerin, bu örneklem grubunda dış dünyaya uyum sağlama amaçlı savunmacı bir dayanıklılık mekanizmasını tetiklediği gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular alanyazındaki diğer çalışmalarla tartışılmış; uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes and psychological resilience levels among children who have been driven to crime. With permission from the Istanbul Chief Public Prosecutor's Office, data were collected from 200 children who were brought to the Istanbul Courthouse within the scope of the research. The study employed a correlational survey design, one of the quantitative research methods. Data were obtained using the Socio-Demographic Information Form, the Perceived Parental Attitude Scale (PPAS), and the Adolescent Psychological Resilience Scale (APRS). An examination of the demographic profile of the research group revealed that 96% of the participants were male, 84.5% were between the ages of 15 and 18, and 52% had dropped out of school. In addition, one out of every four participants had previously received psychological support, and the majority of the sample was found to belong to a low-to-middle income level. The collected data were analyzed using the Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation Analysis. The findings of the study indicate that there is no significant relationship between perceived parental attitudes and psychological resilience at the level of total scores; however, noteworthy relationships were identified at the sub-dimension level. In particular, it was observed that negative intra-family experiences in this sample group triggered a defensive resilience mechanism aimed at adapting to the external world. The findings were discussed in relation to other studies in the literature, and various recommendations were presented for practitioners and researchers.