Taekwondo antrenörlerinin fiziksel engelli sporculara karşı yeterliliklerinin incelenmesi
An examination of the competencies of taekwondo coaches in training athletes with physical disabilities
- Tez No: 1001530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, taekwondo antrenörlerinin fiziksel engelli sporculara yönelik mesleki yeterlilik algılarını çeşitli demografik ve deneyimsel değişkenler açısından incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye Taekwondo Federasyonu'na bağlı kulüplerde görev yapan lisanslı taekwondo antrenörleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, 2025 yılı içerisinde Türkiye genelinde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 200 taekwondo antrenöründen oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde katılımcıların yaş, cinsiyet, engelli sporcularla çalışma deneyimi, engellilerde beden eğitimi ve spor kapsamında eğitim alma durumu ile aile ve yakın çevrede engelli birey bulunma durumlarına ilişkin demografik sorular yer almaktadır. İkinci bölümde, fiziksel engelli sporcularla çalışmaya ilişkin algı ve duyguları ortaya koymayı amaçlayan açık uçlu sorular bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise taekwondo antrenörlerinin fiziksel engelli sporculara yönelik mesleki yeterlilik algılarını ölçmeye yönelik 22 maddeden oluşan beşli Likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklemler için t-testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, taekwondo antrenörlerinin fiziksel engelli sporculara yönelik mesleki yeterlilik algılarının yaş, cinsiyet, engelli sporcularla çalışma deneyimi, engellilerde beden eğitimi ve spor kapsamında eğitim alma durumu ile aile ve yakın çevrede engelli birey bulunma durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, engelli sporcularla çalışma deneyimi ve bu alana yönelik özel eğitim almanın antrenörlerin mesleki yeterlilik algılarını güçlendirdiğini göstermektedir. Bu bağlamda, taekwondo antrenörlerine yönelik hizmet içi eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve engellilerde spor alanına ilişkin mesleki eğitimlerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine taekwondo coaches' professional competence perceptions toward athletes with physical disabilities in terms of various demographic and experiential variables. The research was conducted using a quantitative research approach based on the survey model. The population of the study consisted of licensed taekwondo coaches working in clubs affiliated with the Turkish Taekwondo Federation. The sample included a total of 200 taekwondo coaches from across Turkey who voluntarily participated in the study in 2025. Data were collected using a structured questionnaire consisting of three sections. The first section included demographic questions regarding age, gender, experience in working with athletes with disabilities, participation in training or courses related to physical education and sports for individuals with disabilities, and the presence of individuals with disabilities in the family or close social environment. The second section comprised open-ended questions aimed at identifying participants' perceptions and emotional responses toward working with physically disabled athletes. The third section included a fivepoint Likert-type scale consisting of 22 items designed to measure coaches' professional competence perceptions toward physically disabled athletes. The data were analyzed using descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent samples t-tests. The findings revealed that taekwondo coaches' professional competence perceptions toward physically disabled athletes differed significantly according to age, gender, experience in working with disabled athletes, training related to physical education and sports for individuals with disabilities, and the presence of disabled individuals in their family or close environment. The results indicate that direct experience with disabled athletes and receiving specialized education in this field play a crucial role in enhancing coaches' professional competence perceptions. Based on these findings, it is recommended that in-service training programs for taekwondo coaches be expanded and that professional development opportunities related to disability sports be increased.