Tek ebeveyn kadınların duygu düzenleme güçlüğünün ebeveyn çocuk ilişkisi ve problem çözme becerileri ile ilişkisi
The relationship between emotion regulation difficulties and parent-child relationship and problem solving skills among single parent women
  1. Tez No: 1001544
  2. Yazar: ZELİHA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇAPRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada tek ebeveyn kadınların duygu düzenleme güçlüğünün ebeveyn çocuk ilişkisi ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye'de yaşayan tek ebeveyn kadınlar arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 400 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-Kısa Formu, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği, Problem Çözme Envanterini içeren bir çevrimiçi anket kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında, betimsel analizler, güvenirlik analizi, normal dağılım analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonuçları, tek ebeveyn kadınların duygu düzenleme güçlüğü ile ebeveyn çocuk ilişkisi ve problem çözme becerileri arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, regresyon analizi sonuçları, duygu düzenleme güçlüğünün ebeveyn çocuk ilişkisini ve problem çözme becerilerini anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Duygu düzenleme güçlüğü arttıkça, ebeveyn çocuk ilişkisinin kalitesinin ve problem çözme becerilerinin düştüğü görülmüştür. Diğer taraftan, ANOVA analizleri sonucunda; tek ebeveyn kadınların duygu düzenleme güçlüğü puanlarının eğitim düzeyi, tek ebeveyn olma süresi ve çocuk sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği; ebeveyn-çocuk ilişkisi puanlarının yaş, algılanan ekonomik durum ve tek ebeveyn olma süresine göre farklılaştığı; problem çözme becerileri puanlarının ise eğitim düzeyi, çocuk sayısı ve barınma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar toplumsal cinsiyet perspektifinden alanyazın ışığında tartışılmış, geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between emotion regulation difficulties, parent-child relationship and problem-solving skills of single-parent women. The research was conducted with 400 participants selected the simple random sampling method among single-parent women living in Turkey. Research data were collected using an online questionnaire that included a Personal Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, Parent-Child Relationship Scale and Problem Solving Inventory. Within the scope of the research, descriptive analyses, reliability analysis, normal distribution analysis, correlation analysis, regression analysis, and ANOVA analysis were performed. Correlation analysis results showed that there were significant negative relationships between emotion regulation difficulties and parent-child relationship and problem-solving skills of single-parent women. Additionally, regression analysis results indicated that emotion regulation difficulties significantly predicted parent-child relationship and problem-solving skills. As emotion regulation difficulties increased, the quality of parent-child relationship and problem-solving skills decreased. Furthermore, ANOVA results revealed that, it was determined that single parent womens' emotion regulation difficulty scores showed significant differences according to education level, duration of being a single parent, and number of children; parent-child relationship scores differed according to age, perceived economic status, and duration of single parenthood; problem-solving skills scores showed significant differences according to education level, number of children, and housing status. The study's findings and conclusions were discussed in light of the relevant literature from a gender perspective and recommendations for future research were provided.