Dil işlevlerinin yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde kullanılan metinlerindeki yeri
Place of the functions of language in the texts used during Enlish language teaching as foreign language
  1. Tez No: 100157
  2. Yazar: ELİF YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KIRAN EZİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Türkiye'de farklı yaş gruplarından ve farklı ilgi alanları olan pek çok insan yabancı dil öğrenme konusunda isteklidir. Yabancı dil öğretiminde başarıya ulaşabilmek için kime, neden, nasıl, hangi metinlerin okutulacağı ve bu metinlerin konulan, dilin yapısı, dilin işlevleri, becerileri açısından değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü her yabancı dil bilenin onu öğretemeyeceği gibi her metin de (çok iyi düzenlenmiş olsa bile) her yabancı dil öğrenene bir malzeme olarak sunulamayacaktır. Yabancı dil olarak İngilizce öğretimini çağdaş yöntem ve yaklaşımların ışığı altında sürdürmek yararlı ve gereklidir. Teoriye dayanan bölümlerde iletişim, R. Jakobson'un iletişim şeması (gönderici, alıcı, gönderge, kod, kanal, ileti) ve dilin işlevleri irdelenmeye çalışılmıştır. Dilin işlevlerinin yoğun olarak bulunduğu metin türleri taranıp bulunduktan sonra, bu metinler kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Ardından dilin işlevleri ve metin türleri arasındaki sıkı bağ ortaya çıkarılmaya ve dilin işlevlerinin metin türlerinde daha açık anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla, yabancı dil olarak İngilizce öğretmek ve öğrenmek isteyen herkese farklı bir bakış açışı kazandırmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many people from different age groups and with different fields of interests want to learn foreign language in Turkey. It is very important to know the texts to study, the subjects of these texts, the structure at functions of language at skills by taking into consideration the identity of learners, the reasons and the methods of teaching, for success in foreign language teaching. Because anyone knowing a foreign language cannot teach it and every text (well - arranged) cannot be used as material for foreign language teaching. It is necessary and useful to apply contemporary methods and approaches for English teaching as a foreign language. In the section based on theory, the communication shema developed by R. Jakobson (addresser, addressee, context, code, contact, message) and functions of language are discussed. Texts intensively containing functions of language have been selected and arranged from easy to difficult. Then the close connection between functions of language and text kinds has been studied. In this study, we tried to give a different point of view for everyone who wants to teach and learn English as a foreign language.