Küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimleri açısından Azerbaycan'ın konumu
From the tendency of globalization and regionalization Azerbaycan's situation
- Tez No: 100155
 - Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKDERE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında küreselleşme ve bölgeselleşme kavramları ve içerdikleri unsurlar (serbest ticaret, deregülasyon ve özelleştirme gibi) bilgi veriliyor. Bu iki sürecin etkileşimi konusu farklı açılardan ele alınarak tartışılıyor. Daha sonra Azerbaycan 'in bağımsızlık sonrası dış politikası ve ekonomik yapısına ilişkin belirgin özellikler aktarılıyor. Oluşturulan bu zemin üzerinde ise, küreselleşme ve bölgeselleşme akımlarının siyasal ve ekonomik boyutları çerçevesinde, yeni atılımlar içindeki Azerbaycan'ın uluslararası iktisadi ve siyasi ilişki ve girişimlerinin ne yönde geliştiği, bu konuda çözülmesi gereken sorunlar ve nihayet ülkenin gelecek perspektifleri hakkında bazı hususlar analize tabi tutuluyor. 175
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis structure, globalization and regionalization terms and component elements as free trade (laissez faire trade) deregulation and privatization are described. The two process influences is discussed from different perspective. Azerbaijan foreign policy and economic structure after independence is also described in this summary. Into the formed theme the current of globalization and regionalization, new policy and economics efforts besides international economic, political relationship and effort how they have been changed are also described in details. Even all this long process how it should be solved is also described. Finally Azerbaijan feature perspective is also analized in detail. 176