3-6 yaş arası çocukların ebeveynlerinde stres düzeyinin yordayıcıları olarak bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerileri
Mindfulness and emotion regulation skills as predictors of stresslevels in parents of children aged 3–6.
- Tez No: 1001561
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3–6 yaş arası çocukların ebeveynlerinde bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerilerinin stres düzeyini ne ölçüde yordadığını incelemektir. Ayrıca ebeveynlerin bilinçli farkındalık, duygu düzenleme becerileri ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiler ile bu değişkenlerin bazı demografik özelliklere (çocuğun yaşı ve cinsiyeti, ebeveynin yaşı ve cinsiyeti, medeni durum, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da yaşayan ve 3–6 yaş arası çocuğu olan 400 ebeveyn oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen bu nicel araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Ebeveyn Stres Ölçeği”ve“Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerilerinin orta düzeyde, ebeveynlik stres düzeylerinin ise düşük ile orta düzey arasında olduğu belirlenmiştir. Duygu düzenleme becerileri ile stres düzeyleri arasında düşük düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca bilinçli farkındalık ile duygu düzenleme becerileri arasında orta düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna karşın bilinçli farkındalık ile stres düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Araştırma sonuçları, bilinçli farkındalık düzeylerinin duygu düzenleme becerilerini; duygu düzenleme becerilerinin ise stres düzeylerini negatif yönde yordadığını göstermektedir. Demografik değişkenler incelendiğinde eğitim ve ekonomik düzeyin bilinçli farkındalık üzerinde etkili olduğu, diğer değişkenler açısından ise anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which parents' mindfulness and emotion regulation skills predict stress levels in children aged 3–6. Additionally, the study investigated the relationships among parents' mindfulness, emotion regulation skills, and stress levels, as well as whether these variables differ according to certain demographic characteristics (child's age and gender, parent's age and gender, marital status, educational level, and income level).The study group of the research consisted of 400 parents living in Istanbul who have children aged 3–6. In this quantitative study conducted using a relational screening model, the data collection tools included the“Personal Information Form,”the“Parenting Mindfulness Scale,”the“Parenting Stress Scale,”and the“Parent Emotion Regulation Scale.”According to the research findings, parents' mindfulness and emotion regulation skills were at a moderate level, while their parenting stress levels ranged from low to moderate. A low and negative significant relationship was found between emotion regulation skills and stress levels. Additionally, a moderate and negative significant relationship was identified between mindfulness and emotion regulation skills. In contrast, no statistically significant relationship was found between mindfulness and stress levels. The results of the study indicate that mindfulness levels negatively predict emotion regulation skills, and emotion regulation skills, in turn, negatively predict stress levels. When demographic variables were examined, it was found that educational and economic levels had an effect on mindfulness, whereas no significant differences were observed for the other variables.