The perceptions of preparatory school students and their instructors towards grammar learning and teaching in face-to-face and online education at a foundation university in Turkey
Türkiye'deki bir vakıf üniversitesindeki hazırlık öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin yüz yüze ve çevrim içi eğitimde dilbilgisi öğrenimi ve öğretimine ilişkin algıları
  1. Tez No: 669814
  2. Yazar: HANDE KOŞANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu betimsel vaka çalışması, düşük ve yüksek seviyedeki öğrencilerin ve onların hocalarının çevrim içi ve yüz yüze eğitimde dilbilgisi öğrenimine yönelik algılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma için, Ankara'da bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda okuyan 158 öğrenci ve burada çalışan 14 öğretim görevlisi, uygun örneklemeye göre seçilmiştir. Kapsam geçerliliğini sağlamak amacıyla uzman görüşü alındıktan ve gerekli geçerlik ve güvenirlik hesaplamaları yapıldıktan sonra, öğretim görevlilerine ve öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan 30 maddelik likert tipi anket uygulanmıştır. Ankette, demografik bilgilerle ilgili bazı sorular, dilbilgisinin rolü ile ilgili 4 madde, yüz yüze eğitimde dilbilgisi öğretim teknikleriyle ilgili 6 madde ve dilbilgisi etkinlikleri ile ilgili 7 madde, çevrim içi eğitimde dil bilgisi öğretim teknikleri ile ilgili 6 madde ve yine çevrim içi eğitimde dilbilgisi etkinlikleri hakkında 7 madde bulunmaktadır. Elde edilen nicel veriler IBM SPSS 20 kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel kısımda, amaçlı örnekleme çeşidinden olan ölçüt örnekleme göre seçilmiş en yüksek seviyeli ve en düşük seviyeli sınıflardan derslere düzenli olarak katılan 18 öğrenci ve onların hocaları olan 9 öğretim görevlisi ile görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış sorular 2 bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde katılımcıların demografik bilgileri sorulmuştur. Bununla birlikte, ikinci bölümde alt soruların yanı sıra dilbilgisinin rolü, çevrim içi ve yüz yüze eğitimde kullanılan öğretim teknikleri ve dilbilgisi etkinlikleri, çevrim içi eğitimin yararları, zorlukları ve katılımcıların önerileri ile ilgili 8 temel soru bulunmaktadır. Kodlar oluşturularak nitel verilerin içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın en önemli bulgularına göre, çevrim içi eğitimde dilbilgisinin öğretiminde, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin çoğu kuralların ve işlevlerin açık bir şekilde, direkt olarak verilmesini tercih etmişlerdir. Yapılan etkinliklerin mekanik aktivitelerle sınırlı kaldığı, iletişimsel aktivitelerin ise az uygulandığı vurgulanmıştır. Ayrıca, yüz yüze eğitime kıyasla, dilbilgisini çevrim içi öğrenirken ders içi etkileşimin yetersiz olduğunun ve ikili ya da gruplu çalışmaların yapılamadığının altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive case study aims to reveal the perceptions of low- and high-level students and their teachers towards grammar learning in online and face-to-face education. For data collected both quantitatively and qualitatively, 158 students studying at the preparatory school of a foundation university in Ankara and 14 instructors working there were selected according to the appropriate sampling method. In order to ensure the content validity, after the expert opinion was obtained and the necessary validity and reliability calculations were conducted, a 30-item Likert-type questionnaire prepared by the researcher was applied to the lecturers and students. The questionnaire consisted of some questions about demographic information, 4 items about the role of grammar, 6 items about grammar teaching techniques in face-to-face education and 7 items about grammar activities, 6 items about grammar teaching techniques in online education and 7 items about grammar activities in online education. The quantitative data obtained were analyzed using IBM SPSS 20. In the qualitative part, interviews were conducted with 18 students from the highest and lowest level classes selected according to the criterion sampling method, which is a purposeful sampling type, and with 9 instructors who were their teachers. Semi-structured questions were divided into 2 parts. In the first part, the demographic information of the participants was targetted. However, in the second part, besides the sub-questions, there were 8 questions about the role of grammar, teaching techniques and grammar activities used in online and face-to-face education, the benefits and difficulties of online education, and the participants' suggestions. By finding the codes, the content analysis of the qualitative data was made. According to the most important findings of the study, in teaching grammar in online education, most of the instructors and students preferred the clear and direct explanation of the grammar rules and functions. It was emphasized that the grammar activities in the lessons were limited to mechanical activities, and communicative activities were applied less. In addition, it was underlined that while learning grammar online, in-class interaction was insufficient and paired or group work was less possible, compared to face-to-face education.