Moda tasarımı ileri dönüşüm uygulamalarında el örgülerinin kullanımı
The use of hand knitting in upcycling practices in fashion design
- Tez No: 1001584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZYAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ileri dönüşüm ve el örgüsünün birlikte kullanımını incelemektir. Çalışma, moda tasarımında ileri dönüşümü el örgüsüyle zenginleştirirken, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan tekstilin oluşturduğu zararlı etkiye karşı yavaş modayı desteklemektedir. Nitel araştırma tekniklerinden durum çalışmasına göre, ileri dönüşüm ve el örgüsü üzerine literatür araştırması yapılmış; çalışma, uygulama temelli tasarımlarla desteklenerek, kullanılmayan giysiler ve mevcut iplikler değerlendirilerek beş farklı tasarım modeli geliştirilmiştir. Buna göre, ileri dönüşüm uygulaması sürecine el örgülerini entegre etmek eksik yüzeylerin tamamlanması, ürünlerin onarım ve tamir edilmesi ve ürünlere dokusal zenginlik kazandırma gibi değerler kazandırmıştır. Çalışmanın, ileri dönüşüm uygulamalarında zanaatkârlığın tasarım süreçlerine entegre edilmesine katkı sağlayacağı düşünülmekte, el emeğinin ön planda tutulduğu, doğaya ve insanlara saygılı bir tekstil endüstrisine dönüşüm vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the combined use of upcycling and hand knitting. The study aims to support slow fashion by enriching upcycling practices with hand knitting in fashion design, as a response to the social, cultural, and economic negative impacts caused by the textile industry. The research was conducted within the scope of qualitative research methods, adopting a case study approach. In this context, a literature review on upcycling and hand knitting was carried out, and the study was supported by an application-based design process. Unused garments and existing yarns were evaluated, and five different design models were developed. According to the findings, integrating hand knitting into the upcycling process has contributed to completing missing surfaces, repairing and mending products, and adding textural richness to designs. It was concluded that the study contributes to the integration of craftsmanship into design processes within upcycling practices and supports a textile production approach that prioritizes hand labor and respects both nature and human beings