Hematolojik maligniteli hastalarda invaziv aspergilloz tanısında“Lateral Flow Testi'nin”rolünün araştırılması
Diagnostic role of a lateral flow assay in the diagnosis of invasive aspergillosis in patients with hematologic malignancies
- Tez No: 1001583
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Hematolojik maligniteli hastalarda invaziv aspergilloz (İA), immünsüpresyonun derinliği ve eşlik eden komorbiditeler nedeniyle yüksek morbidite ve mortaliteye sahiptir. İA'nın erken ve doğru tanısı prognozu belirgin biçimde etkiler. Serum galaktomannan seviyesini belirlemek için ELISA (GM-EIA) yöntemi kullanımı yaygın ve kanıtlı iken hızlı ve pratik bir alternatif olan lateral flow testine (GM-LFA) göre sonuçlanma süresi uzundur. Bu çalışmada serumda GM-LFA'nın tanısal performansı; GM-EIA ile karşılaştırıp, EORTC/MSGERC ölçütleri temel alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem Ekim 2022–Ekim 2023 tarihleri arasında tek merkezde, erişkin hematoloji/KİT birimlerinde İA şüphesiyle izlenen olgularda serum galaktomannan değeri eşzamanlı olarak GM-EIA ve GM-LFA yöntemleri ile değerlendirildi. Olgular EORTC/MSGERC ölçütlerine göre sınıflandırıldı. Gerekli durumlarda BAL GM-EIA yalnızca sınıflamaya destekleyici veri olarak kullanıldı; klinik-radyolojik ve mikolojik kayıtlar dosyalardan derlendi. Tanısal analizlerde OD 0,5 ve 1,0 eşiklerinde duyarlılık, özgüllük, PPV/NPV ve doğruluk hesaplandı; ROC-AUC ile ayırt edicilik değerlendirildi; iki testin uyumu (Cohen κ/ICC) ve yönlü farkı (McNemar) incelendi. Ek olarak nötropenik, küf-etkili antifungal/profilaksi almayan ve“nötropenik + antifungal-naif”alt gruplar belirlendi. Bu gruplar için iki test arasındaki uyum ICC ve Cohen κ ile, yönlü fark McNemar testiyle, ayırt edicilik ROC-AUC ile değerlendirildi. Bulgular Genel kohortta N=88 (Proven=1, Probable=16, Possible=71) hasta değerlendirildi. OD ≥0,5 eşiğinde her iki test için duyarlılık %88,2 ve özgüllük %94,4 bulundu; PPV %78,9 ve NPV %97,1 idi. Testler arasında ölçümsel uyum yüksekti (ICC=0,874) ve ayırt edicilik güçlüydü (AUC: GM-EIA 0,955, GM-LFA 0,937). OD ≥1,0 eşiğinde özgüllük her iki testte %100 iken, duyarlılık GM-EIA'da %88,2, GM-LFA'da %76,5 seyretti; yönlü fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Antifungal tedavi/profilaksi almayan alt grupta, OD ≥0,5 eşiğinde uyum mükemmel düzeye yükseldi; OD ≥1,0 için de uyum çok yüksek–mükemmel aralığını korudu ve yönlü uyumsuzluk minimal kaldı.“Nötropenik + antifungal-naif”grupta OD ≥0,5 eşiğinde uyum yine mükemmel, OD ≥1,0 eşiğinde çok yüksek düzeyde olup, nadir uyumsuzluklar büyük ölçüde EIA(+)/LFA(–) yönünde seyretti. Bu patern, genel kohorta göre uyumun özellikle OD ≥0,5'te daha da güçlendiğini, OD ≥1,0'da ise yüksek özgüllük bağlamında pratikte anlamlı bir paralellik sağlandığını göstermektedir. Sonuç Hematolojik malignitelerde GM-LFA, hızlı ve pratik bir yaklaşım olarak, düşük eşikte GM-EIA'ya yakın ayırt edicilik ve yüksek dışlama gücü sunar. Yüksek eşikte her iki test çok özgüldü; bu düzeyde GM-EIA'nın duyarlılığı hafif üstün olarak saptandı. Alt gruplarda—özellikle nötropenik ve antifungal/profilaksi almayan hastalarda—performans ve test uyumu daha da iyidi. Sonuç olarak, GM-LFA, GM-EIA'ya göre benzer tanısal performansta olup, görece daha hızlı, düşük maliyetli ve hasta başı kullanım için umut verici bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim In patients with hematologic malignancies, invasive aspergillosis (IA) carries high morbidity and mortality due to the depth of immunosuppression and accompanying comorbidities. Early and accurate diagnosis markedly influences prognosis. While ELISA-based galactomannan testing (GM-EIA) is widely used and evidence-based, its turnaround time is longer than that of the rapid and practical lateral flow assay (GM-LFA). This study aimed to evaluate the diagnostic performance of serum GM-LFA, in comparison with GM-EIA, based on EORTC/MSGERC criteria. Methods Between October 2022 and October 2023, in a single center, serum galactomannan was tested concurrently by GM-EIA and GM-LFA in adults monitored for suspected IA in hematology/HSCT units. Cases were classified according to EORTC/MSGERC criteria. When necessary, bronchoalveolar lavage (BAL) GM-EIA was used only as supportive information for classification; clinical–radiological and mycological data were abstracted from patient files. Diagnostic analyses at OD cutoffs of 0.5 and 1.0 included sensitivity, specificity, PPV/NPV, and accuracy; discriminative ability was assessed with ROC-AUC; inter-test agreement (Cohen's κ/ICC) and directional difference (McNemar) were examined. Additionally, neutropenic, mold-active antifungal/prophylaxis-naïve, and the combined“neutropenic + antifungal-naïve”subgroups were defined. For these subgroups, agreement between the two tests was assessed with ICC and Cohen's κ, directional difference with the McNemar test, and discrimination with ROC-AUC. Results In the overall cohort (N=88; Proven=1, Probable=16, Possible=71), at OD ≥0.5 both tests showed sensitivity of 88.2% and specificity of 94.4%; PPV was 78.9% and NPV 97.1%. Measurement agreement between tests was high (ICC=0.874), and discriminative performance was strong (AUC: GM-EIA 0.955, GM-LFA 0.937). At OD ≥1.0, specificity was 100% for both tests, while sensitivity was 88.2% for GM-EIA and 76.5% for GM-LFA; the directional difference was not statistically significant. In the antifungal/prophylaxis-naïve subgroup, agreement at OD ≥0.5 increased to an excellent level; at OD ≥1.0, agreement remained very high to excellent, and directional discordance was minimal. In the“neutropenic + antifungal-naïve”subgroup, agreement was again excellent at OD ≥0.5 and very high at OD ≥1.0, with the few discordant pairs predominantly in the EIA(+)/LFA(–) direction. This pattern indicates that, compared with the overall cohort, agreement strengthened further—particularly at OD ≥0.5—and at OD ≥1.0 both assays achieved practically meaningful parallelism in the context of high specificity. Conclusion In hematologic malignancies, GM-LFA, as a rapid and practical approach, offers discriminative performance close to GM-EIA at the lower cutoff with strong rule-out capability. At the higher cutoff, both tests were highly specific, with GM-EIA demonstrating slightly higher sensitivity. In subgroups—especially in neutropenic and antifungal/prophylaxis-naïve patients—performance and inter-test agreement improved further. Overall, GM-LFA shows diagnostic performance comparable to GM-EIA and represents a faster, lower-cost, and promising option for point-of-care use.