Ulusal televizyonların haber bültenlerinde şiddetin temsili
Presentation of voilence in the news of the national television programs
  1. Tez No: 100167
  2. Yazar: ITIR CORDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz ULUSAL TELEVİZYONLARIN HABER BÜLTENLERİNDE ŞİDDETİN TEMSİLİ ÇORDAN, Itır Yüksek Lisans Tezi, Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Ayşe İNAL Temmuz 2001, 121 sayfa Bu çalışmanın amacı, toplumsal şiddetin haber medyasmda nasıl temsil edildiğini göstermektir. Çalışmada ileri sürülen varsayımlardan ilki olumsuz nitelik taşıyan haberlerin, diğerlerine oranla daha çok haber değeri taşıdığıdır. İkincisi ise olumsuz nitelikli bu haberlerin önemli bir bölümünü oluşturan, her zaman ve her halükârda haber değeri taşıyan şiddet davranışının, egemen söylemlere karşıt düşünce veya eylemlerde bulunan kişi, kurum ya da kamuların medya tararından“sapkın”olarak nitelenmesinin; başka bir deyişle egemen durum tanımlarının anlamlandırılmasının bir biçimi olarak temsil edildiğidir. Çalışmada ayrıca haber medyasmda şiddetin temsilinin, toplumsal ilişkilerdeki eşitliksizliklerin bir uzantısı olduğu kabul edilmektedir. Nitekim haber medyası, toplumdaki bu eşitliksiz ilişkileri üretmekte ve her gün yeniden kurmaktadır.Ill Araştırmada ileri sürülen bu varsayımların doğruluğunu araştırmak açısından kamusal yayıncılık hizmeti veren TRT - 1, özel televizyon kanalları arasından seçilen Kanal D ve haber kanalı olan NTVde, tesadüf! bir biçimde belirlenen 9-15 Ekim 2000 tarihleri ile 18 - 24 Aralık 2000 tarihleri arasındaki on beş günlük süre içerisinde yayınlanan haber bültenleri üzerine içerik çözümlemesi yapılmıştır. Çözümleme sonrasında ortaya çıkan sonuçlar, olumsuz nitelik taşıyan haberlerin diğerlerine oranla daha çok haber değeri taşıdığı varsayımım doğrulamaktadır. Öte yandan, olumsuz nitelikli bu haberlerin yaklaşık % 50'sini, şiddet öğesi içermesi nedeniyle haber değeri kazanan olaylar oluşturmaktadır. Şiddet içerikli bu haberlerin sunumunda arka plân bilgisine, olayların nedenlerine ve olay öncesi görüntülere yeterince yer verilmemekte; böylece şiddet davranışı kişiselleştirilerek, toplumsal bağlamından koparılmakta ve yapılanmış bir çerçevede sunulmaktadır. DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRESENTATION OF VOILENCE IN THE NEWS OF THE NATIONAL TELEVISION PROGRAMS ÇORDAN, Itır Postgraduate Dissertation Radio Television and Cinematography Departmant Supervisor: Associate Prof. Dr. M. Ayşe İNAL July 2001, 121 pages This study intends to demonstrate how the social voilence is represented in the news media. The first assumption is that negative news has more news value compared to the other news. It is the second assumption defended in this study is that the terrific behaviour, being an important part of such a manner that any persons, institutions or communities with ideas or actions contrary to the dominant dogmas are defined as“pervert”by the media. Howewer, the presentation voilence in the news media is considered to be an extension of the inequities in social relations. As a matter of fact, the news media produces and edits suchinequal social relations every day. To verify the defended assumptions, a quantitative analysis of contents was performed on the main newscasts of public TV program TRT - 1, and the chosen private TV program Kanal D and the private newscaster NTV for 15 days between 9* and 15th October 2000 18th and 24th December 2000. The analytical results verify113 the assumption that the negative news has a higher news value than the others. On the other hand, a portion of some 50 % of such negative news comprises of the events bearing a value of news, since such events contain terrific elements. In presentation of such terrific news, the background information, underlying reasons and historic scenes are ignored, so that the terrific behaviour is individualized and presented in a structured frame tar from the social context.