Democracy and good governance in Nigeria democratic system (1999-2015)
Nijerya demokratik sisteminde demokrasi ve iyi yönetişim (1999
- Tez No: 553070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
1999 yılında demokratik yönetişime dönüş Nijerya'nın demokrasinin faydalarından tamamen yararlanmasını engelleyen çeşitli sorunlarla doluydu. Nijerya'nın demokrasisine ait en önemli öğelerden biri ise sosyal, kültürel, politik ve dini alanlarda çok yönlü olmasından dolayı gerçek federalizmin ve temsil edilebilirliğin sağlanmasını hedefleyen farklı yönetişim şekillerini denemesi olmuştur. Dünyanın en büyük beşinci federasyonu olarak, Nijerya'nın kabul ettiği demokratik sistem veya yönetişim şeklinde temsil ve federal yetkilerin belirlenmesinde zorluk çekmesi pekte şaşırtıcı değildir. Çeşitli bileşen gruplar eşitlik ve daha fazla federal varlık için temsil edilebilirlik durumları için seslerini yükselttikçe, kamu hizmetleri ve ofislerindeki işe alım ve daha fazla eyalet ve belediyenin oluşturulmasına dair çağrı gerçek federalizm talebinin bir parçası haline geldi. Buna ek olarak, Devlet valilerinin değil yalnızca Başkanların emirleri ile hareket geçebilen mevcut federal olarak merkezi hale getirilmiş Polis kuvvetindeki iş gücü eksikliğini çözmek için Devlet Polisi ve ülke, yerel belediye özerkliğinin bölgesel olarak yeniden yapılandırılmasında sesler birbirine karışmaktadır. Yönetişim sisteminde bir değişik yapılmasına dair talepler, etkili bir politik sistem yolculuğunda ve ülkenin bağımsızlığında Parlamento sisteminde edilebilecek olan hale ülkeyi geri döndürmektir. Bunu dikkate alarak, şu soru sorulmaktadır: ülkenin yeniden yapılandırılması için ihtiyacı gerekli kılan neydi? Yeni bir demokratik sisteme ihtiyaç mı var? 1999'da medeni yönetime dönüldüğünden beri her demokratik hükümet 1999 anayasası tarafından belirtilen şekilde Başkanlık yönetim sistemini nasıl kullandı? Mevcut demokratik yönetişim sistemi ışığında gerçek temsil edilirlik ve federalizmin sağlanması için gelecekteki hükümetler ne yapmalı? Nijerya için en iyi demokratik yönetişim sistemi hangisi? Parlamenter mi yoksa Başkanlık mı? Bu cevaplara ait arayış ve Nijerya'nın mevcut demokratik yönetişim sisteminde tanımlanan boşluklar 1999'dan 2015'e kadar Nijerya demokratik yönetişim sistemine dair önemli bir araştırma gerçekleştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Dönemler arasındaki yönetişim yapılarının analizinden, jeopolitik alanın temsil edilme sorununun incelenen üç hükümet arasındaki kendini tekrar eden olgu olduğu görülmüştür. Araştırma demokratik yönetişimin başkanlık sisteminin Nijerya kadar çok fazla etnik çeşitliliğe sahip bir ülke için halen en iyisi olduğunu ortaya koymaktadır. Demokratik sistem Federal Karakter prensiplerinin gözetilmesi ve politik ve kamu dairelerinin bölgelere ayrılması ile güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The return to democratic governance in 1999 has been fraught with several issues that withheld Nigeria from fully enjoying the dividends of democracy. One very significant aspect of Nigeria's democracy is her experimentation with different forms of governance aiming to ensure true federalism and representativeness because of her multi-diversity in social, cultural, political and religious make up. As the world's fifth largest federation, it is not surprising that Nigeria has struggled with refining representative and federal powers in the form of governance or democratic system it has adopted. As the diverse constituent groups raise their voices for equity and representativeness for more federal presence, employment in public services and offices and the call for the creation of more states and municipalities became part of the demand for true federalism. More so, there is a clamor for the regional restructuring of the country, local municipality autonomy and State Police to address the dearth of manpower in the present federally centralized Police which can only be deployed on the orders of the Presidents and not the State governors. The demands for a change in the system of governance is to bring the country back to what was obtainable in the Parliamentary system at the country's independence as well as the quest for an effective political system. Bearing this in mind, one begins to ask, what necessitated the clamor for restructuring of the country? Is there need for a new democratic system? How has each successive democratic government since the return to civil rule in 1999 practiced the Presidential system of government as stipulated by the 1999 constitution? What should future governments do to entrench true representativeness and federalism in the light of the current democratic system of governance? Which system of democratic governance, parliamentary or presidential is best for Nigeria? The search for these answers as well as the gaps identified in present democratic system of governance in Nigeria reinforces the need to undertake a critical study on the Nigerian democratic system of governance from 1999 to 2015. From the analysis of the structures of governance between the periods, it was found that the issue of representation by the geopolitical zone is one resounding theme phenomenon across the three government reviewed. The study found that the presidential system of democratic governance is still best for a country with so much ethnic diversity as Nigeria. The democratic system should be strengthened through the observance of the Federal Character principles and the zoning of political and public offices. Keyword: Democracy,Parlıamentary System,Presıdentıal System,Polıtıcal Ideology.