Omuz eklem morfolojisinin bilgisayarlı tomografi görüntülerinde incelenmesi ve buna uygun kişiselleştirilmiş ters omuz protezi dizaynı-retrospektif çalışma
Analysis of shoulder joint morphology using computed tomography and development of a personalized reverse total shoulder prosthesis design- retrospective study
- Tez No: 1001707
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ KONYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Afyonkarahisar popülasyonuna özgü glenoid morfolojik verilerin ortaya konması, bu veriler doğrultusunda popülasyona özel bir baseplate tasarımının gerçekleştirilmesi ve piyasada kullanılan bir komponet ile çeşitli vida konfigürasyonlarıyla sanal ortamda mekanik performansın karşılaştırmalarının yapılmasıdır. Materyal-Metot: Bu tez çalışmasında Afyonkarahisar toplumuna ait 30 hastanın glenoid morfolojik verileri üç boyutlu BT analizleri ile değerlendirilmiş; ortaya çıkan ortalama ölçümlere dayalı olarak kişiselleştirilmiş bir baseplate tasarımı geliştirilmiştir. Tasarlanan komponent 3B yazıcı ile fiziki olarak üretilmiştir. Tasarlanan bu komponent, piyasada kullanılan glenoid taban plakasıyla farklı vida konfigürasyonlarıyla birlikte sonlu elemanlar analizine tabi tutulmuş ve mekanik performans parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Afyonkarahisar popülasyonuna ait glenoid morfometrik parametreleri; Japon, Amerikan ve Avrupa toplumlarıyla karşılaştırıldığında belirgin farklılıklar göstermiştir. Simülasyon verileri, kişiye özel ve yönlendirilmiş 4 vida konfigürasyonuna (KOY4V) sahip komponentinin temas yüzeyinin daha geniş, maksimum ve ortalama gerilme düzeylerinin daha düşük ve stres dağılımının daha homojen olduğunu göstermiştir. Sonuçlar: Glenoid morfolojisi, bireysel ve popülasyona özgü varyasyonlar içermektedir. Kişiselleştirilmiş komponent gerekliliğini yalnızca bireysel bazda değil, aynı zamanda etnik ve popülasyon temelli olarak da gündeme gelmelidir. Tasarlamış olduğumuz komponentin sağladığı mekanik avantajlar, implant stabilitesi ile birlikte uzun dönemli revizyon ihtiyacını azaltma açısından önemli kazanımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to present glenoid morphological data specific to the Afyonkarahisar population, to design a population-specific baseplate based on these data, and to compare its mechanical performance in a virtual environment with that of a commercially available component using various screw configurations. Methods: In this thesis study, the glenoid morphological data of 30 patients from the Afyonkarahisar population were evaluated through three-dimensional computed tomography (CT) analyses. Based on the average measurements obtained, a personalized baseplate design was developed. The designed component was physically produced using 3D printing technology. This component was subjected to finite element analysis (FEA) together with different screw configurations and compared with a commercially available glenoid baseplate in terms of mechanical performance parameters Results: The glenoid morphometric parameters of the Afyonkarahisar population showed significant differences when compared with Japanese, American, and European populations. Simulation data demonstrated that the personalized component with a directed four-screw configuration (KOY4V) had a larger contact surface area, lower maximum and mean stress levels, and a more homogeneous stress distribution. Conclusion: Glenoid morphology exhibits both individual and population-specific variations. The necessity of personalized components should be considered not only on an individual basis but also in relation to ethnic and population-based differences. The mechanical advantages provided by the designed component offer significant benefits in terms of implant stability and the potential reduction of long-term revision requirements.