Palladyum-altın alaşım nanoyapıların üretimi, karakterizasyonu ve gaz algılama özelliklerinin incelenmesi
Fabrication of palladium-gold alloy nanostructures, characterization and investigation of their gas sensing properties
  1. Tez No: 1001706
  2. Yazar: AYHAN HUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Pd tabanlı rezistif hidrojen sensörlerinde histerezis, Pd hidrojen absorpsiyon-desorpsiyon süreçlerindeki gecikme ve α-β faz dönüşümleri nedeniyle, hidrojen konsantrasyonu artırılırken ve azaltılırken sensör direncinin farklı değerler göstermesine yol açmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için önerilen bir yöntem de Pd alaşımlarının kullanımıdır. Bu çalışma ile magnetron püskürtme tekniği ile farklı altlıklar üzerine Pd-Au alaşım ince filmleri üretildi. Ayrıca farklı bir nanoyapıda Pd-Au alaşımı üretmek için anodik alüminyum oksit (AAO) nanoaltlıklar üzerine filmleri kaplanarak nanoporoz yapılar elde edildi. AAO nanoaltlıklar anodizasyon yöntemiyle üretilmiştir. Ardından hazırlanan nanoyapılı Pd-Au alaşımların ve AAO nanoaltlıkların yapısal incelenmesi SEM, EDX ve XRD teknikleriyle incelenmiştir. Sonraki aşamada hazırlanan nanoyapılı Pd-Au alaşımların elektriksel özellikleri ve gaz sensör özellikleri incelendi. Anodizasyon sonucunda 60 volt gerilim altında, 0.4 M fosforik asit çözeltisi ile ve 60 dk sürede oluşturduğumuz AAO nanotüp gözeneklerinin çapı yaklaşık 75 nm'dir. Pd-Au alaşım kaplanılan AAO nanotüplerde çap küçülmektedir. Oluşturulan Pd-Au ince film sensörün %1 H2 gazına verdiği tepki sıcaklık arttıkça belirgin şekilde iyileşmiştir. Farklı Pd-Au film kalınlıkları incelendiğinde, film kalınlığı arttıkça sensör duyarlılığının azaldığı gözlenmiştir. 120 OC ve 10 nm film kalınlığı, Pd-Au nanogözenekli sensör için en yüksek sensör yanıtı ve en hızlı tepki süresini elde edildi.
Özet (Çeviri)
In Pd-based resistive hydrogen sensors, hysteresis, due to delays in Pd hydrogen absorption-desorption processes and α-β phase transformations, leads to different sensor resistance values when hydrogen concentration is increased and decreased. A proposed method to overcome this is the use of Pd alloys. In this study, Pd-Au alloy thin films were produced on different substrates using magnetron sputtering techniques. Furthermore, to produce a Pd-Au alloy with a different nanostructure, nanoporous structures were obtained by coating the films onto anodic aluminum oxide (AAO) nanosubstrates. AAO nanosubstrates were produced by anodization. Subsequently, the structural analysis of the prepared nanostructured Pd-Au alloys and AAO nanosubstrates was investigated using SEM, EDX, and XRD techniques. In the next stage, the electrical properties and gas sensor properties of the prepared nanostructured Pd-Au alloys were investigated. The diameter of the AAO nanotube pores, formed by anodization at 60 volts with a 0.4 M phosphoric acid solution for 60 minutes, is approximately 75 nm. The diameter decreases in AAO nanotubes coated with Pd-Au alloy. The response of the formed Pd-Au thin-film sensor to 1% H2 gas improved significantly as the temperature increased. When different Pd-Au film thicknesses were examined, it was observed that the sensor sensitivity decreased as the film thickness increased. At 120°C and a film thickness of 10 nm, the highest sensor response and the fastest response time were obtained for the Pd-Au nanoporous sensor.