İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme ve karar verme becerileri arasındaki ilişki durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between critical thinking and decision-making skills of fourth-grade primary school students
- Tez No: 1001784
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme ve karar verme becerilerinin ilişki durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 316 erkek ve 279 kız olmak üzere toplam 595 dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler Çanakkale ilinde bulunan ilkokullarda öğrenim gören öğrenciler arasından tesadüfi yöntem ile seçilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Eleştirel Düşünme Ölçekleri”ile“İlkokul Öğrencileri İçin Karar Verme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde ise SPSS 22.0 programıyla bağımsız gruplar için t-Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin karar verme becerilerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin karar verme becerilerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin de cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür. Benzer şekilde eleştirel düşünme becerilerinin değerlendirme, çıkarım, yorumlama, açıklama ve öz-düzenleme becerilerine ilişkin puan ortalamalarının öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Bunun yanında öğrencilerin karar verme becerileri ile eleştirel düşünme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinde karar verme becerisinin eleştirel düşünme becerisini geliştiren bir unsur olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between the critical thinking and decision-making skills of fourth-grade primary school students. A total of 595 fourth-grade students, consisting of 316 boys and 279 girls, participated in the study. The students were randomly selected from primary schools located in the province of Çanakkale. During the data collection process, the Critical Thinking Scale and the Decision-Making Skills Scale for Primary School Students were used. For data analysis, the independent samples t-test and Pearson correlation analysis were conducted using the SPSS 22.0 software program. At the end of the study, it was determined that the students' decision-making skills were at a high level. It was also found that students' decision-making skills did not differ significantly according to the gender variable. In addition, the critical thinking skills of the participating students were found to be at a moderate level. No statistically significant difference was observed in students' critical thinking skills according to gender. Similarly, it was determined that the mean scores related to the sub-dimensions of critical thinking skillsevaluation, inference, interpretation, explanation and self-regulation did not differ significantly according to students' gender. Moreover, a positive and statistically significant relationship was found between students' decision-making skills and critical thinking skills. As a result, it can be stated that decision-making skills are a factor that contributes to the development of critical thinking skills in fourth-grade primary school students.