Bel fıtığı psikosomatiğinde yük kavramının nitel olarak incelenmesi
Investigating the concept of burden in lumbar disc herniation psychosomatics
- Tez No: 1001783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bel fıtığı (lomber disk hernisi) tanısı almış bireylerin yaşamlarında deneyimledikleri“yük”kavramını, öznelliklerini merkeze alan psikanalitik bir perspektifle anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, bel fıtığını yalnızca biyomekanik bir rahatsızlık olarak değil; ruhsal dinamiklerin, dilsel metaforların ve tekrarlanan örüntülerin bedende somutlaştığı psikosomatik bir olgu olarak ele almaktadır. Araştırmada nitel yöntemlerden Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılmış ve amaçlı örnekleme ile seçilen 6 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz süreci sonunda katılımcıların deneyimlerinde dört ana ortak tema belirlenmiştir: 1) Zihin-Beden Bütünlüğü, 2) Başkalarının Yükünü Üstlenme, 3) Yük Olma Kimliğinin Reddi, 4) Söylenmemiş Sözlerin ve Gecikmiş Eylemin Ağırlığı. Araştırmanın özgün kısmını oluşturan vakaya özgü analizlerde ise“yük”kavramının her bir özne için farklı işlevlere sahip olduğu saptanmıştır. Bu kapsamda; 1) Yükün“sessiz”bir ağırlıktan“sözlü”bir hafifliğe dönüşümü, 2)“Altta kalmamak”(borçlu olmamak) için geliştirilen yük üstlenme stratejisi, 3) Söylenmemiş sözlerin“gecikmeli algı”yoluyla bedene vurması, 4) Yükün“Atlas”kimliğiyle merkezi bir parçaya dönüşmesi, 5) Hiyerarşik sistemlerde“üstlerin”ihmal ettiği sorumlulukların devralınması ve 6) Yapmak istemenin yetersizlik tehdidiyle karşılaşması gibi ayrışan temalar ortaya koyulmuştur. Bulgular; Sigmund Freud, Melanie Klein, Donald Winnicott ve Jacques Lacan'ın kuramsal çerçeveleri ışığında tartışılmıştır. Sonuç olarak bel fıtığı hastalarının fiziksel yükle ilişkilenme biçimleriyle yükün soyut anlamlarıyla ilişkilenme biçimlerinin paralel olduğu, tekrarlama zorlantısı içinde kendini yeniden ürettiği ve özneye acı verici bir zevk (jouissance) alanı sunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the concept of“burden”(in the native language, the word“yük”is selected) experienced by individuals diagnosed with lumbar disc herniation in their lives through a psychoanalytic perspective that centers on their subjectivities. The study treats lumbar disc herniation not merely as a biomechanical disorder, but as a psychosomatic phenomenon where psychic dynamics, linguistic metaphors, and repetitive patterns are embodied. Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), a qualitative method, was employed in the research, and in-depth interviews were conducted with six participants selected through purposive sampling. At the conclusion of the analysis process, four main convergent (common) themes were identified in the participants' experiences: 1) Mind-Body Integrity, 2) Taking on the Burden of Others, 3) Rejection of the Identity of Being a Burden, 4)The Weight of Unspoken Words and Delayed Action. In the divergent analyses constituting the case-specific part of the research, it was determined that the concept of“burden”serves different functions for each subject. Within this scope, divergent themes were presented, such as: 1) The transformation of the burden from a“silent”weight into a“verbal”lightness, 2) The strategy of taking on burdens developed to“not remain indebted”(staying above), 3) The impact of unspoken words on the body through“delayed perception,”4) The transformation of the burden into a central part of an“Atlas”identity, 5) Taking over responsibilities neglected by“superiors”in hierarchical systems, and 6) The desire to act encountering the threat of inadequacy. The findings were discussed in light of the theoretical frameworks of Sigmund Freud, Melanie Klein, Donald Winnicott, and Jacques Lacan. Consequently, it was evaluated that the patients' relationship to physical burden (the main physical risk factor of LDH) goes parallel to their relationship with abstract meanings of burden, reproduces itself within a repetition compulsion, and offers the subject a field of painful pleasure (jouissance).