Fiziksel ve dijital müzelerde sergilenen eserlerde mekânsal hafıza oluşumunun irdelenmesi
An examination of the formation of spatial memory in works exhibited in physical and digital museums
- Tez No: 1001804
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI FERAH AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fiziksel ve dijital müze ortamlarında sergilenen eserlerde hafıza oluşumunu mekânsal varlık kavramı çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, müze deneyiminin yalnızca bilgi aktarımına dayanmadığı; mekânın fiziksel varlığı, çoklu duyusal algı ve bedensel katılım yoluyla katmanlı bir deneyim alanı ürettiği varsayımına dayanmaktadır. Bu doğrultuda, dijital müzelerde fiziksel mekânın yokluğu ve bedensel etkileşimin sınırlılığı nedeniyle hafıza oluşumunun daha kopuk gerçekleşeceği hipotezi geliştirilmiştir. Çalışma, İstanbul Arkeoloji Müzesi örneğinde fiziksel ve dijital ortamları deneyimleyen katılımcılarla yürütülen karşılaştırmalı bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Bulgular, fiziksel müze deneyiminin çoklu duyusal algı, bedensel deneyim ve zamansal süreklilik aracılığıyla daha güçlü bir mekânsal varlık hissi ürettiğini ve hafızayı desteklediğini göstermektedir. Dijital müzelerin erişilebilirlik açısından önemli olanaklar sunduğu; ancak mevcut uygulamalarda mimari deneyimin bütünlüğünü sınırlı temsil edebildiği, bununla birlikte gelişime açık bir alan oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines memory formation in works exhibited in physical and digital museum environments through the concept of spatial presence. It assumes that the museum experience extends beyond information transfer, constituting a multilayered experiential field shaped by the physical presence of space, multisensory perception, and bodily engagement. Accordingly, it hypothesizes that memory formation in digital museums is more fragmented due to the absence of physical space and limited bodily interaction. The research is based on a comparative field study conducted with participant groups who experienced the physical and digital environments of the Istanbul Archaeological Museum. Findings show that the physical museum experience produces a stronger sense of spatial presence through multisensory perception, bodily engagement, and temporal continuity, thereby reinforcing memory formation. Although digital museums offer important advantages in accessibility and spatiotemporal flexibility, current applications represent the experiential integrity of architectural space only to a limited degree, while remaining an evolving field with significant potential for development.