Temel eğitim düzeyinde ahlak eğitimine yönelik karşılaştırmalı bir çoklu durum çalışması: Türkiye ve Japonya
A comparative multi-case study on moral education at the basic education level: Turkey and Japan
  1. Tez No: 1001805
  2. Yazar: AYŞEN AKDEMİR ÇAKIRÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ GENÇ, PROF. DR. TOLGA ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) ile Japonya dōtoku (ahlak eğitimi) ders kitaplarının 4., 5. ve 6. sınıf düzeylerini karşılaştırmalı içerik analiziyle incelemektedir. Çalışma kapsamında oluşturulan Toplumsal Sorumluluk ve Adalet, Sosyal İlişkiler ve Bağlar, Kişisel Ahlak ve Gelişim, Çevresel Duyarlılık ve Yaşama Saygı temaları altında ders kitapları incelenmiş ve toplam 1.286 değer vurgusu (Türkiye 413, Japonya 873) tespit edilmiştir. Bulgular, her iki ülkede de sosyal uyum ve sorumluluk değerlerinin baskın olduğunu göstermekle birlikte belirgin kültürel farklılıklar ortaya koymaktadır. Japonya'da toplumsal sorumluluk ve adalet teması her üç sınıfta da en yüksek orana sahipken (%33-35), Türkiye'de sosyal ilişkiler ve bağlar teması (%43-57) birinci konumdadır. Japonya seküler kolektivizm (wa, omoiyari, ganbaru) ve“topluma katkı sağlayan birey”idealini benimserken, Türkiye dinî temelli ilişkisel ahlak ve“iman temelli iyi vatandaş”modelini ön planda tutmaktadır. Değer vurgusu sayısı Japonya'da 6. sınıfta anlamlı ölçüde azalmakta (χ² = 87,42, p < .001), bu durum MEXT'in kademeli müfredat tasarımının bir göstergesidir. Türkiye'de ise vurgu sayısı düzenli artmakta; 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin (TYMM) etkisiyle 5. sınıfta belirgin yükseliş gözlenmektedir. Çevresel duyarlılık ve yaşama saygı teması her iki ülkede de en düşük orandadır (%4-12). Bu durum, ahlak eğitiminin hâlâ birey-toplum ekseninde yapılandırıldığını, sürdürülebilirlik eğitiminin ise ayrı bir alan olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır. Araştırma karakter eğitimi kuramlarıyla uyumlu sonuçlar üretmiştir. Türkiye ve Japonya, ahlak eğitimini ulusal kimlik inşası ve toplumsal bütünleşme aracı olarak kullanmakta; ancak Japonya yapılandırmacı ve tartışma odaklı, Türkiye ise davranışçı ve dinî referanslı bir pedagojiyi tercih etmektedir. Sonuç olarak, her iki model de kendi kültürel bağlamında etkilidir. Bulgular, küresel değer eğitimi tartışmalarına kültürel çeşitlilik perspektifiyle katkı sunmakta ve karşılıklı öğrenme fırsatları yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the 4th, 5th, and 6th grade textbooks of Türkiye's Religious Culture and Moral Knowledge (DKAB) and Japan's dōtoku (moral education) courses through thematic content analysis. The textbooks were analyzed under four themes: Social Responsibility and Justice, Social Relations and Bonds, Personal Moral Development, and Environmental Sensitivity and Respect for Life, identifying a total of 1,286 value emphases (Türkiye 413, Japan 873). Findings indicate that social harmony and responsibility values are dominant in both countries, while revealing significant cultural differences. In Japan, the theme of Social Responsibility and Justice holds the highest proportion across all three grades (33–35%), whereas in Türkiye, Social Relations and Bonds predominates (43–57%). Japan embraces secular collectivism (wa, omoiyari, ganbaru) and the ideal of the“individual contributing to society,”while Türkiye foregrounds faith-based relational ethics and the model of the“good citizen grounded in belief.”The number of value emphases decreases significantly in Japan's 6th grade (χ² = 87.42, p < .001), reflecting MEXT's graduated curriculum design. In Turkey, the number increases steadily, with a marked rise in the 5th grade due to the influence of the 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM). The theme of Environmental Sensitivity and Respect for Life has the lowest proportion in both countries (4–12%), suggesting that moral education remains centered on the individual-society axis, with sustainability education viewed as a separate domain. The research produces results consistent with character education theories. Both Turkey and Japan employ moral education as a means of national identity construction and societal integration; however, Japan favors a constructivist and discussion-oriented pedagogy, whereas Türkiye prefers a behaviorist and religion-referenced approach. In conclusion, both models are effective within their respective cultural contexts. The findings contribute a cultural diversity perspective to global moral education discussions and offer opportunities for mutual learning.