Enflasyon muhasebesi uygulaması ve antalya ilindeki meslek mensupları üzerinde bir analiz
An analysis of inflation accounting practices and their impact on professionals in antalya province
  1. Tez No: 1001807
  2. Yazar: NİSA ÖZFİDANCI KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ÇİĞDEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek enflasyon ortamları, tarihsel maliyet esasına göre hazırlanan finansal tabloların güvenilirliğini ve karşılaştırılabilirliğini önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Bu nedenle enflasyon muhasebesi, finansal bilgilerin ekonomik gerçekliği yansıtmasını sağlamak açısından kritik bir mekanizma hâline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, enflasyon muhasebesi uygulamalarını analiz etmek ve Antalya ilinde faaliyet gösteren meslek mensuplarının bu uygulamalara ilişkin algılarını, deneyimlerini ve değerlendirmelerini incelemektir. Araştırma, literatürde enflasyonun finansal raporlama üzerindeki etkilerini ve doğru karar alma süreçleri açısından enflasyon muhasebesinin gerekliliğini vurgulayan önceki çalışmalardan hareketle kurgulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma deseni benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anket formu, enflasyon muhasebesi üzerine daha önce yapılmış akademik bir çalışmadan uyarlanmış olup, Antalya ilinde aktif olarak faaliyet gösteren serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlere uygulanmıştır. Toplam 266 geçerli anket analize dâhil edilmiştir. Elde edilen veriler; betimsel istatistikler, güvenirlik analizi, normallik testleri ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, meslek mensuplarının genel olarak enflasyon muhasebesini daha gerçekçi mali tabloların hazırlanması ve enflasyon kaynaklı vergi yükünün azaltılması açısından gerekli gördüklerini ortaya koymaktadır. Eğitim düzeyi ve enflasyon muhasebesine ilişkin alınan eğitim süresine göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte mevzuatın karmaşıklığı, zaman kısıtları ve uygulama güçlükleri önemli sorun alanları olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, Türkiye'de enflasyon muhasebesi uygulamalarına ilişkin ampirik bulgular sunmakta ve politika yapıcılar, uygulayıcılar ve gelecekte yapılacak akademik çalışmalar için önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
High inflation significantly weakens the reliability and comparability of financial statements prepared on a historical cost basis. Therefore, inflation accounting has become a critical mechanism for ensuring that financial information reflects economic reality. The aim of this study is to analyze inflation accounting practices and examine the perceptions, experiences, and evaluations of accounting professionals operating in Antalya regarding these practices. The research is designed based on previous studies in the literature that emphasize the effects of inflation on financial reporting and the necessity of inflation accounting for accurate decision-making processes. A quantitative research design was adopted, and the survey method was used as the data collection tool. The survey form used in the study was adapted from a previous academic study on inflation accounting and was administered to certified public accountants and chartered accountants actively operating in Antalya. A total of 266 valid surveys were included in the analysis. The obtained data were evaluated using statistical methods such as descriptive statistics, reliability analysis, normality tests, and one-way analysis of variance (ANOVA). The research findings reveal that accounting professionals generally consider inflation accounting necessary for preparing more realistic financial statements and reducing the tax burden caused by inflation. Significant differences were found based on education level and duration of training in inflation accounting, while no significant difference was found based on professional seniority. However, the complexity of legislation, time constraints, and implementation difficulties were identified as significant problem areas. In conclusion, this study presents empirical findings on inflation accounting practices in Turkey and provides important implications for policymakers, practitioners, and future academic research.