Fatma ana eli bitkisinin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve bitki patojenlerine karşı antifungal etkilerinin moleküler düzeyde incelenmesi
Determination of the biochemical properties of fatima ana hand plant and molecular analysis of its antifungal properties against plant pathogens
- Tez No: 1001810
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ MARAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyokimya, Biology, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Çöl bitkileri, zorlu çevresel koşullara adaptasyon gösterirler ve sekonder metabolitler açısından zengindirler. Çalışmanın amacı, çöl bitkilerinden biri olan A. hierochuntica bitkisinden elde edilen ekstraktın biyokimyasal içeriğinin ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi, in vitro antifungal etkinliğinin ve ilişkili genlerin anlatımlarının analiz edilmesidir. Bitki ekstraktı, %50 izopropanol çözücü sistemi kullanılarak maserasyon yöntemiyle elde edilmiştir (verim %3.7). Total fenolik içerik, Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlenmiştir (92.80 mg GAE/g). Total flavonoid içerik, AlCl₃ yöntemiyle saptanmıştır (7.44 mg KE/g). Sonuçlar, konsantrasyona bağlı olarak anlamlı biçimde artmıştır (p<0.0001). HPLC analizlerinde toplam 11 sekonder metabolit belirlenmiştir. Ekstraktta en fazla kafeik asit, polidatin ve kuersetinin olduğu görülmüştür. Ekstraktın DPPH için IC50 değeri, 3.329 mg/mL ve ABTS için IC50 değeri, 2.447 mg/mL olarak belirlenmiştir. Ekstraktın antifungal etkinliği Fusarium graminearum ve Fusarium culmorum üzerinde gıda zehirleme yöntemiyle incelenmiş, pozitif kontrol olarak Talendo kullanılmıştır. F. graminearum'da ekstraktın ve Talendo'nun MİK değerleri sırasıyla 1,960 mg/mL ve 0.365 0.006 mg/mL; F. culmorum'da ise 2.444 mg/mL ve 0.455 mg/mL olarak belirlenmiştir. Her iki patojende de konsantrasyona bağlı anlamlı inhibisyon gözlenmiştir (p<0.0001). Stres yanıtı (hog1, mst20), otofaji (atg5), gelişim ve morfogenez (stuA) ile oksidatif stres (CAT) ile ilişkili genlerin anlatımı qRT-PCR ile analiz edilmiştir. Kontrolle kıyaslandığında; CAT anlatımı ekstrakt uygulamasının yapıldığı F. graminearum kültürlerinde 13 kat, Talendo uygulamasının yapıldığı kültürlerde ise 16 kat artmıştır. hog1 anlatımı, ekstrakt uygulamasının yapıldığı F. graminearum kültürlerinde 3.7 kat, Talendo uygulamasının yapıldığı kültürlerde ise 6.3 kat artmıştır. mst20 anlatımı, ekstrakt uygulamasının yapıldığı F. graminearum kültürlerinde 4.8 kat, Talendo uygulamasının yapıldığı kültürlerde ise 3.8 kat artmıştır. F. culmorum'da bu genin anlatımının 2.3 kat arttığı, Talendo uygulamasının yapıldığı kültürlerde ise azaldığı belirlenmiştir. atg5 ve stuA genlerinin anlatımları incelendiğinde her iki fungusta da farklı sonuçlar elde edilmiştir (p<0.0001). Elde edilen bulgular, A. hierochuntica ekstraktının tarım ve bitki koruma uygulamalarında doğal, çevre dostu ve alternatif bir antifungal ajan olarak değerlendirilme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Desert plants are adapted to harsh environmental conditions and are rich in biologically active secondary metabolites. The aim of this study is to determine the biochemical content and antioxidant capacity of the extract obtained from the desert plant A. hierochuntica, and to analyze its in vitro antifungal activity and the expression of related genes. The extract was obtained by maceration using a 50% isopropanol solvent system, yielding 3.7%. Total phenolic content was determined by the Folin–Ciocalteu method (92.80 mg GAE/g) and total flavonoid content by the AlCl₃ method (7.44 mg KE/g), both showing significant concentration-dependent increases (p<0.0001). HPLC analysis identified 11 secondary metabolites, with caffeic acid, polydatin, and quercetin as the predominant compounds. The IC₅₀ values were 3.329 mg/mL for DPPH and 2.447 mg/mL for ABTS assays. Antifungal activity was assessed against Fusarium graminearum and Fusarium culmorum using the food poisoning method, with Talendo as the positive control. The MIC values of the extract and Talendo were 1.960 mg/mL and 0.365 mg/mL for F. graminearum, and 2.444 mg/mL and 0.455 mg/mL for F. culmorum, respectively, with significant concentration-dependent inhibition observed in both pathogens (p<0.0001). Gene expression related to stress response (hog1, mst20), autophagy (atg5), development and morphogenesis (stuA), and oxidative stress (CAT) was analyzed by qRT-PCR. Compared to controls, CAT expression increased 13-fold in extract-treated and 16-fold in Talendo-treated F. graminearum cultures. hog1 expression increased 3.7-fold in extract-treated and 6.3-fold in Talendo-treated F. graminearum cultures, while mst20 expression increased 4.8-fold and 3.8-fold, respectively. In F. culmorum, mst20 expression increased 2.3-fold following extract treatment but decreased in Talendo treated cultures. When the expression of the atg5 and stuA genes was examined, different results were obtained in both fungi. (p<0.0001). These results indicate that A. hierochuntica extract has strong potential as a natural and environmentally friendly antifungal agent for agricultural applications.