Türkçe dersinde hizmet ederek öğrenme yaklaşımıyla 7. sınıf öğrencilerinde sosyal sorumluluk bilincinin geliştirilmesi: Eylem araştırması
Developing social responsibility awareness in 7th grade students through the service-learning approach in Turkish language education: An action research study
- Tez No: 1001811
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELGİN ÖZAYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe dersinde Hizmet Ederek Öğrenme (HEÖ) yaklaşımına dayalı olarak yürütülen etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinci üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Türkçe öğretim programında yer alan kazanımlar ile sosyal sorumluluk bilincinin bütüncül bir biçimde desteklenmesini amaçlayan HEÖ temelli projelerin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimlerine katkılarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ilinde bulunan Atatürk Ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak açık uçlu soru formları, öğrenci öz değerlendirme formları ve odak grup görüşmeleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, HEÖ yaklaşımına dayalı Türkçe dersi etkinliklerinin öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincine ilişkin algılarında değişimler oluşturduğunu göstermektedir. Öğrencilerin proje süreci sonrasında sosyal sorumluluğu yalnızca bireysel görevler kapsamında değil; topluma karşı sorumluluk, iş birliği, empati ve toplumsal katkı boyutlarıyla ele almaya başladıkları görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin ders sürecine yönelik ilgilerinin arttığı ve öğrenme sürecini daha anlamlı olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının, Türkçe dersinde bu yaklaşımının uygulanabilirliğine ve öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of activities based on the Service-Learning (SL) approach implemented in Turkish language classes on the social responsibility awareness of 7th-grade students. The study aims to reveal the contributions of SL-based projects, which are designed to support the objectives of the Turkish language curriculum together with social responsibility awareness in a holistic manner, to students' cognitive, affective, and social development. This study was conducted using an action research design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 7th-grade students attending Atatürk Middle School in Kocaeli during the 2024–2025 academic year. Data were collected through open-ended question forms, student self-evaluation forms, and focus group interviews. The collected data were analyzed using content analysis. The findings indicate that Turkish language course activities based on the Service-Learning approach led to changes in students' perceptions of social responsibility awareness. It was observed that after the project process, students began to conceptualize social responsibility not only within the scope of individual duties but also in terms of responsibility toward society, cooperation, empathy, and social contribution. In addition, students' interest in the course increased, and they evaluated the learning process as more meaningful. The results of the study are expected to contribute to research on the applicability of the Service-Learning approach in Turkish language education and to efforts aimed at developing students' social responsibility awareness.