Farklı cinsiyet rol yönelimli kız ve erkek üniversite öğrencilerinin empatik beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparision of emphatic skill levels of female and male university students according to their sex and sexual role perceptions
  1. Tez No: 100184
  2. Yazar: NAGEHAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
92 ÖZET Bu araştırmada farklı cinsiyet rol algılarına sahip üniversite öğrencilerinin empatik beceri düzeyleri ve bunu yanısıra kız ve erkek öğrencilerin empatik beceri düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinden oluşan 149 kişilik bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma çerçevesinde öğrencilerin empatik beceri düzeyi Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Beceri Ölçeği, cinsiyet rolleri ise Kavuncu (1987) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bern Cinsiyet Rolleri Envanteri Türkçe Formu ile ölçülmüştür. Denenceler doğrultusunda gruplar arasında fark olup olmadığını anlamak için öğrencilerin yukarda adı geçen ölçeklerden elde ettikleri puanlar, tek yönlü varyans analizi ve t-Testi istatistiksel yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu biçimde özetlenebilir: Farklı cinsiyet rol algılarına sahip öğrencilerin empatik beceri düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Diğer bir deyişle kadınsı, erkeksi,androjen ve farklılaşmamış cinsiyet rol algılarına sahip öğrencilerin empatik beceri ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca erkek ve kız öğrencilerin empatik beceri düzeyleri arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Diğer bir deyişle kız ve erkek öğrenciler empatik beceri ölçeğinden aldıkları puanlar açısından farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT In this research, the emphatic skill levels of university students having different sexuality role perceptions and also the emphatic perception levels of female and male students have been compared The research has been performed on a sampling group consisting of 149 freshman students of the Faculty of Education Sciences, Ankara University. Within the context of the research, students' emphatic skill levels have been measured with the Emphatic Skill Scale developed by Dökmen (1988) and their sexuality roles have been evaluated by the Turkish form of the Bern Sexuality Roles Inventory adapted to Turkish by Kavuncu (1987). In order to understand whether there are differences between the groups or not in experiments, the scores obtained from students by the aforementioned scales have been evaluated by one-way variance analysis and t-Tests statistical methods. The expression level has been taken as 0,05 while evaluating the findings. The findings obtained as an outcome of this research may be summarized as following; Meaningful differences between emphatic skill levels of students having different sexuality role perceptions have not been found. That means, no meaningful differences between the scores obtained from the emphatic skill scale by the students having feminine, mannish, androgenous and undifferentiated sexuality role perceptions could be established. Also no meaningful differences could be found between the emphatic skill levels of female and male students. Another saying, female and male students have not been differentiated concerning the scores they obtained from the emphatic skill scale.