Karbon vergilendirme oranını belirleyen karbon ayak izi hesaplamalarında emisyon faktörü seçiminin oluşturduğu farklı sonuçların optimizasyonu
Optimization of different results created by the selection of emission factor in carbon footprint calculations to determine the carbon taxation rate
  1. Tez No: 1001850
  2. Yazar: YUSUF CEMİL TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gezegenimizde artan endüstriyel faaliyetlere bağlı olarak çevre tahribatı da hızlanmaktadır. Bu süreci durdurmak için, küresel bir“2050 Karbon Nötr”hedefi belirlendi. Bu hedefe, şirketlere yönelik finansal araçlar kullanılarak ulaşılacak: Avrupa Birliği, 2026'dan itibaren ithal ürünlere sınırda karbon vergisi uygulanmasını öngören bir yasa çıkardı. Böylece, Karbon Vergisine esas olacak Karbon Emisyonlarının hesaplanmasında kullanılacak Emisyon faktörlerinin seçimi ve sonuçların optimizasyon süreçleri kritik finansal önem kazandı. Bu çalışmada , Fabrika bazlı Karbon Ayak İzlerini en aza indirerek mümkün olan en düşük Karbon Vergisini bulmak için; emisyon faktörleri değiştirilerek hesaplamalar tekrarlanacak ve 2026 yılında Otomotiv Sektöründe karbon vergisi uygulanmaya başlamadan önce Karbon Ayak İzi hesaplamalarını optimize edecek emisyon katsayısı seçim yöntemi önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Environmental destruction is accelerating due to increasing industrial activities on our planet. To stop this process, a global“Carbon Neutral by 2050”target has been set. This goal will be achieved using financial instruments for companies: The European Union has passed a law stipulating the imposition of a border carbon tax on imported products from 2026. Thus, the selection of Emission factors to be used in calculating the Carbon Emissions that will be the basis for the Carbon Tax and the optimization processes of the results have gained critical financial importance. In this thesis, to find the lowest possible Carbon Tax by minimizing Factory-based Carbon Footprints; Calculations will be repeated by changing emission factors, and emission coefficient selection method will be suggested to optimize Carbon Footprint calculations before the carbon tax is implemented in the Automotive Sector in 2026.