Konut inşaatı projelerinde bulanık doğruluk nitelendirme yöntemi ile baskın enflasyon risklerinin belirlenmesi
Identifying dominant inflation risks in residential construction projects using fuzzy truth qualification
- Tez No: 1001855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kalıcı enflasyon, özellikle ekonomik dalgalanmaların yoğun olduğu ülkelerde inşaat sektöründe belirsizliği önemli ölçüde artırmıştır. Bu çalışmada, Türk konut projelerini etkileyen enflasyon kaynaklı riskler; artan maliyetler, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki dalgalanmalar ile bunlara bağlı riskler çerçevesinde incelenmiştir. Belirsizlik koşulları altında baskın etki düzeylerinin nicel olarak belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı istatistikler ve standart sapma eşiklerine dayalı parametrik dilsel bulanıklaştırma yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, enflasyonun projeler üzerindeki etkisinin ağırlıklı olarak bütçe aşımı ve ücret enflasyonu üzerinden gerçekleştiğini ve bu risk unsurlarının kritik etki düzeyinde değerlendirildiğini göstermektedir. Malzeme fiyatlarındaki dalgalanmaların temel nedenleri; makroekonomik istikrarsızlık, döviz kurlarındaki değer kaybı ve tedarik zincirinde meydana gelen aksaklıklar olarak öne çıkmaktadır. Ücret enflasyonunun, yüklenici kârlılığı üzerinde sürekli bir baskı yarattığı tespit edilmiştir. Buna karşın, enflasyonun proje süresi, kalite, iş sağlığı ve güvenliği ile sözleşmesel uyuşmazlıklar üzerindeki etkilerinin ikincil düzeyde olduğu ve proje bağlamına göre değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Bulgular, Türkiye'de konut inşaatı sektörünün risk profilinde yapısal bir dönüşüm yaşandığını göstermekte; enflasyonun maliyetler üzerindeki etkilerini minimize etmeye yönelik maliyet yönetimi uygulamalarının, uyarlanabilir sözleşme modellerinin ve proaktif işgücü planlamasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Persistent inflation has intensified uncertainty in the construction industry, particularly in volatile economies. Inflation-driven risks affecting Turkish residential projects are examined in this study, focusing on rising costs, fluctuating labor and material prices, and associated risks. The power-based linguistic hedges were used to quantify dominant severity levels under uncertainty based on descriptive statistics and standard deviation thresholds. Results indicate that inflation mostly impacts projects through budget overruns and wage inflation, which exhibit the highest severity and crisis-level risk behaviors. A number of factors drive material price volatility, particularly macroeconomic instability, currency depreciation, and supply-chain disruptions. There is a sustained pressure on contractor profitability due to wage inflation. In contrast, inflation-related effects on schedule, quality, safety, and contractual disputes are secondary and context-dependent. The findings indicate a structural shift in the risk profile of Turkish residential construction, indicating a need for inflation-resilient cost management, adaptive contracting, and proactive labor planning.