Türkiye'de rehabilitasyon merkezlerinde çalışan ergoterapistlerin duygusal zekâ (EQ) ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotional intelligence and job satisfaction in occupational therapists working in rehabilitation centers in Türkiye
  1. Tez No: 1001963
  2. Yazar: FEYZA DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan ergoterapistlerin duygusal zekâ düzeyleri ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüzde yalnızca mesleki bilgi ve beceriler değil, aynı zamanda duygusal yeterlilikler de profesyonel başarıyı etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Ergoterapistler gibi yoğun insan etkileşimi gerektiren sağlık mesleklerinde duygusal zekâ, hem mesleki tatmin hem de hizmet kalitesi açısından kritik bir değişkendir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş ve veriler çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak“Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye genelinde çeşitli illerde bulunan rehabilitasyon merkezlerinde çalışan toplam 100 ergoterapist oluşturmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesinde Spearman korelasyon analizi, iki grup arasındaki farkların incelenmesinde Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup arasındaki farklar için ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle parametrik testler tercih edilmemiştir. Sonucunda ergoterapistlerin duygusal zekâ düzeylerinin iş doyumu ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Özellikle kadın ergoterapistlerin duygusal zekaları, erkek ergoterapistlere göre daha fazla çıkmıştır. Bu bulgular, rehabilitasyon alanında çalışan sağlık profesyonellerinin iş verimliliğini ve mesleki bağlılıklarını artırmak adına, duygusal zekâ becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programlarının yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, ergoterapistlerin mesleki doyumlarını destekleyen psikolojik faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence levels and job satisfaction among occupational therapists working in rehabilitation centers in Türkiye. Today, not only professional knowledge and skills but also emotional competencies are considered important factors influencing professional success. In healthcare professions that require intensive human interaction, such as occupational therapy, emotional intelligence is a critical variable in terms of both job satisfaction and service quality. A quantitative research design was adopted, and data were collected through an online survey. The“Rotterdam Emotional Intelligence Scale”and the“Minnesota Job Satisfaction Questionnaire”were used as data collection tools. The sample consisted of 100 occupational therapists working in rehabilitation centers located in various provinces across Türkiye. The collected data were analyzed using the SPSS25.0 software. Spearman's correlation analysis was used to determine the relationships between variables, the Mann–Whitney U test was applied to examine differences between two groups, and the Kruskal–Wallis H test was used for comparisons among more than two groups. Since the research variables did not show a normal distribution, non- parametric tests were preferred instead of parametric ones. The results revealed that occupational therapists' emotional intelligence levels were significantly related to their job satisfaction. In particular, female occupational therapists were found to have higher levels of emotional intelligence compared to their male counterparts.These findings indicate that developing and disseminating training programs aimed at improving emotional intelligence skills may enhance the work efficiency and professional commitment of healthcare professionals working in rehabilitation settings. This study contributes to a better understanding of the psychological factors that support the job satisfaction of occupational therapists.