Türkiye'de çalışan dil ve konuşma terapistlerinin afazili bireylere yönelik terapi hizmetlerinin incelenmesi
Examination of therapy services for individuals with aphasia by speech and language therapists working in turkey
  1. Tez No: 676487
  2. Yazar: İREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOĞRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de dil ve konuşma terapistlerinin afazili bireylere yönelik sunulan terapi hizmetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik, dil ve konuşma terapistlerinin değerlendirme süreçleri, kültürel ve dilsel uyarlamaları, klinik yaklaşımları, vakalara yönelik danışmanlıkları, iyileşme süreçleri, amaç belirleme ve terapiyi sonlandırma alanlarındaki güncel uygulamalarını ve uygulama kapsamının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada nicel yöntemlerden olan betimsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmaya Dil ve Konuşma Terapisi alanından mezun olan ve alanda aktif çalışan 250 Dil ve Konuşma Terapisti (DKT) dahil edilmiştir. Türkiye'de hastanelerde, özel kliniklerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversite kliniklerinde çalışan dil ve konuşma terapistlerine Türkçe 'ye uyarlanan“Dil ve Konuşma Terapistlerinin Afazili Bireylere Yönelik Terapi Hizmetleri Anketi”çevrimiçi anket aracılığıyla uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Dil ve Konuşma Terapistlerinin afazili bireylere yönelik değerlendirme ve terapi seanslarının 30-45 dakika sürdüğü, afazili bireye bireysel müdahale yönteminin kullanıldığı, afazi müdahalesinin etkili olmasını engelleyen faktör olarak kaynakların sınırlı ve yetersiz olması, materyal çeşitliliğinin arttırılması ve afazi terapilerinde aile bireylerinin desteğinin sağlanmasının sunulan terapi hizmetini kolaylaştıracağı bulunmuştur. Afazili bireylerde terapi sürecini sonlandırma kararı almasındaki en büyük nedenin afazili bireyin ilerleme kaydedememesi ve afazili bireyin motivasyon düşüklüğü ve koopere olamaması olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, speech and language therapist in Turkey aimed to investigate the offered therapy services for the aphasic. For this purpose, it is aimed to examine the current practices and scope of application in the fields of assessment processes, cultural and linguistic adaptations, clinical approaches, counseling for cases, recovery processes, goal setting and termination of therapy of language and speech therapists. In this study, descriptive scanning design, which is one of the quantitative methods, was used. 250 Speech and Language Therapists who graduated from the field of Language and Speech Therapy and who are active in the field were included in the study. hospitals in Turkey in private clinics, private education and rehabilitation centers, university clinics working in speech and language therapists adapted to Turkish“Therapy Services Survey Towards Aphasia of Speech and Language Therapists individual”was applied via an online survey. According to the results obtained from the research, the evaluation and therapy sessions of Language and Speech Therapists for aphasic individuals last 30-45 minutes, individual intervention method is used for the aphasic individual, limited and insufficient resources are the factors that prevent the aphasia intervention from being effective, increasing the variety of materials and family in aphasia therapies. It has been found that providing the support of individuals will facilitate the therapy service offered. It was found that the main reason for the decision to terminate the therapy process in aphasic individuals was the inability of the aphasic individual to make progress and the low motivation and uncooperativeness of the aphasic individual.