Avrupa Birliğine giriş sürecinde görsel sanatlar eğitimcisi yetiştiren yükseköğretim kurumları ve kalite arayışları
Quality quests in the visual arts teacher training higher education institutions through the process of admission of European Union
- Tez No: 234416
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Araştırmada görsel sanatlar eğitimcisi yetiştiren yükseköğretim kurumları programlarına ilişkin kalite standartları belirlenerek, bu kurumlarda görev yapan öğretim elemanlarının görüşlerine göre belirlenen standartların uygunluğu, kurumlarda gerçekleştirilme derecesinin değerlendirilmesi ve kalite geliştirme süreçleri hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Genel tarama modelinde olan araştırma 12 Üniversitenin Resim-İş Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapmakta olan 223 öğretim elemanı üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Standartların uygunluğunu belirlemede frekans ve yüzdeler, kurumlardaki gerçekleşme derecesinin belirlenmesi içinse madde bazında frekans ve yüzdeler ile aritmetik ortalama ve standart sapmalar kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerine göre görüşler arasında farklılık olup olmadığına yönelik ise Kruskal Wallis Testi, T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda;1. 19 boyut ve 153 maddede belirlenen standartlar % 99,86 gibi büyük bir oranda öğretim elemanları tarafından uygun bulunmuştur.2. Belirlenen standartların fakültelerde gerçekleştirilme derecesi ?Kısmen? olarak ölçülmüştür. Standartların kurumlarda gerçekleştirilme derecesine ilişkin yetersizlikler olduğu saptanmıştır.3. Unvan değişkenine göre öğretim elemanlarının görüşleri arasında anlamlı fark olmadığı anlaşılmıştır. Ancak profesör unvanına sahip olan öğretim elemanları tarafından standartların fakültelerde gerçekleştirilme derecesi daha düşük bulunmuştur.4. Cinsiyet değişkenine göre öğretim elemanlarının görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır. Belirlenen kalite standartlarının karşılanma düzeyinin kadınlar ve erkekler açısından aynı düzeyde algılandığını göstermektedir.5. Kıdem değişkenine göre öğretim elemanlarının görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır.6. Çalıştıkları kurumlarda lisansüstü programlarına sahip olma değişkenine göre öğretim elemanlarının görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır. Öğretim Elemanının yeterlikleriyle ilgili boyutlardaki görüşlerde ise anlamlı farklılıklar görülmüştür.7. Öğretim elemanlarının görsel sanatlar eğitiminde kalite ve kalite süreçleri hakkındaki görüşleri belirlenmiştir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The target of this research is defining the quality standards for programs of visual arts teacher training higher education institutions, the conformity of the defined standards to opinions of related academic staff and assessing realization degree within these institutions and putting forward these institutions? opinions about the quality improvement processes. The research, which is in the general screening model, is implemented on 223 teaching staff of 12 Art Education Departments. Obtained results were analyzed in SPSS software. Frequency and percentages were used for defining the conformity to standards, and article based frequency and percentages with arithmetic average and standard deviation were used to define the realization degree within the institutions. Kruskal Wallis Test, T-test and Unilateral Variance Analysis (ANOVA) were applied in order to determine if there is variation among the opinions respecting to research variables.As a result of the research;1. Standards defined in 19 scopes and 153 articles were found to be appropriate at a high rate of %99.86 by the academic staff.2. Realization degree of defined standards in faculties was measured as ?partially? according to the opinions of the teaching staff. It is determined that there are deficiencies concerning the realization of standards within institutions.3. It is seen that there are not significant differences between the opinions of lecturers respecting their ?academic title?. However, realization degrees of standards in faculties were found quite lower by the lecturers having the title of ?professor?.4. According to the ?gender? variable there is not significant difference between the opinions of the academic staff. It shows that the conformity level of defined quality standards was comprehended as the same from the point of both men and women.5. According to the ?seniority? variable, there is not significant difference between the opinions of lecturers.6. According to the ?presence of postgraduate programs in employed institutions? variable, there is not significant difference between the opinions of lecturers. However, there is significant difference within the views concerning the competency of lecturers.7. Opinions of the academic staff about fine arts education quality and quality processes in visual fine arts training were defined.Recommendations, based on the problems arising as a result of the research, were mentioned by the researcher.As a result of the research;1. Standards defined in 19 scopes and 153 articles were found to be appropriate at a high rate such as %99.86 by trainers.2. Realization degree of defined standards in faculty were measured to be partially according to the views of trainers. It is determined that there are deficiencies concerning the realization of standards within institutions.3. According to the title variation between the views of trainers respecting is not considered significant difference. However, realization degree of standards in faculty was found quite lower by the trainers having the title of professor.4. According to the gender variable between the views of trainers respecting is not considered significant difference.It shows that the conformity level of defined quality standards was comprehended as the same from the point of both men and women.5. According to the seniority variable between the views of trainers respecting is not considered significant difference.6.According to the presence of postgraduate programs in employed institutions between the views of trainers respecting is not considered significant difference.However, there is significant difference within the views concerning the competency of trainers.7. Views of trainers serving Fine Arts Painting-art Department of Teaching Training concerning quality and quality processes in visual fine arts training were defined.Recommendations by researcher were mentioned based on the problems arising as a result of the research.