Kumar oynama davranışı ile aile iklimi ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between gambling behavior, family climate and job satisfaction
  1. Tez No: 1001999
  2. Yazar: AYDOĞAN BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TAŞTEKİN KOŞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Kumar, aile ve iş ekseninde bir yapıyı konu alan bu çalışmanın amacı, kumar oynama davranışı ile aile iklimi ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesine ek olarak elde edilen sosyodemografik veriler çerçevesinde de kumar oynama davranışını araştırmaktır. Bu kapsamda 18 yaş ve üzeri, çalışan ve çalışmanın dışlama kriterlerine uygun 200 katılımcıdan elde edilen veriler kullanılmıştır. Katılımcılara, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Form, South Oaks Kumar Tarama Testi, Aile İklimi Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için ölçeklerden elde edilen verilerin analizi SPSS programı üzerinden yapılmıştır. Çalışma bulgularına göre, kumar oynama davranışının şiddeti ile aile ikliminin aile içi ilişkisellik ve bilişsel uyum alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilirken kuşaklararası otorite alt boyutuyla anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Kumar oynama davranışının şiddeti ile iş doyumunun kişilerarası ilişkiler alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilirken işletme politikaları, bireysel faktörler, fiziksel koşullar, kontrol/otonomi, ücret alt boyutları ve toplam iş doyumuyla anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bu çalışma sonucunda ulaşılan bulguların kumar, aile ve iş eksenindeki kısıtlı literatüre katkı sağlamasının yanı sıra kumar oynama bozukluğunun tanı, tedavi ve önlenmesine de katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which focuses on a structure within the axis of gambling, family, and work, is to investigate gambling behavior within the framework of the relationship between gambling behavior and family climate and job satisfaction, as well as in terms of the sociodemographic data obtained. Within this scope, data obtained from 200 participants aged 18 and over, who were employed and met the exclusion criteria of the study, were used. The Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, South Oaks Gambling Screen, Family Climate Scale, and Job Satisfaction Scale were administered to the participants. In order to examine the relationships among the variables of the study, the analysis of the data obtained from the scales was conducted using the SPSS software. According to the findings of the study, a statistically significant negative relationship was identified between the severity of gambling behavior and the relatedness in family and cognitive cohesion subdimensions of family climate, while no statistically significant relationship was identified with the intergenerational authority subdimension. A statistically significant negative relationship was identified between the severity of gambling behavior and the interpersonal relations subdimension of job satisfaction, while no statistically significant relationship was identified with the subdimensions of organizational policies, individual factors, physical conditions, control/autonomy, wages, or with overall job satisfaction. It is considered that the findings obtained as a result of this study will contribute to the limited literature on gambling within the axis of gambling, family, and work, as well as to the diagnosis, treatment, and prevention of gambling disorder.