Otolog ile allojenik kök hücre nakli hastalarında nütrisyonel durum ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of nutritional status and quality of life in autologous and allogenic hematopoietic stem cell transplant patients
  1. Tez No: 1002007
  2. Yazar: BETÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, İç Hastalıkları, Hematoloji, Nutrition and Dietetics, Internal diseases, Hematology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme (iç Hastalıkları) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hematopoetik Kök Hücre Transplantasyon Ünitesi'nde allojenik kök hücre nakli yapılan 39 hasta (16'sı GvHH'li, 23'ü GvHH'siz) ile otolog nakil yapılan 26 hastanın beslenme durumu ve yaşam kalitesini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada demografik veriler ile genel sağlık beslenme bilgilerini içeren anket formu, bazı biyokimyasal parametreler, Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme Kısa Formu (PG-SGA SF) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda PG-SGA SF puanlarına göre hastaların %16,9'unda ciddi beslenme yetersizliği görülmüş, %30,7'sinde semptomlara bağlı olarak diyetisyen müdahalesi ve %32,3'ünde hasta ve ailesi için beslenme eğitiminin gerekli olduğu saptanmıştır. Ciddi beslenme yetersizliği görülen hasta grubunun büyük bir çoğunluğu (%72,7), GvHH bulunan allojenik nakil hastalarından oluşmuştur. Nakil türü ile PG-SGA SF puan grupları ve cinsiyet ile PG-SGA SF puan grupları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=NS). PG-SGA SF toplam puanı ve puan grupları ile son bir aydaki ağırlık kaybı (%) arasında anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). En fazla kayıp ≥9 puan alan grupta görülmüştür. SF-36 ölçeği“Fiziksel Bileşenler”puan ortalaması,“Mental Bileşenler”puan ortalamasından daha yüksek bulunmuştur. Alt boyutlarda en yüksek puan“Bedensel Ağrı”olurken en düşük puan“Canlılık”olmuştur. Nakil türleri ile SF-36 ölçeği puanları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=NS). En düşük puan ortalaması, GvHH bulunan grupta görülmüştür. PG-SGA SF puanıyla SF-36 fiziksel bileşenler puanı arasında anlamlı olmayan çok zayıf ve negatif yönlü bir ilişki (r = 0,0148; p= 0,9070) saptanmıştır. PG-SGA SF puanıyla SF-36 mental bileşenler puanı arasında ise anlamlı olmayan çok zayıf pozitif yönlü bir ilişki (r = 0,0086; p = 0,9459) saptanmıştır. Sonuç olarak hematopoetik kök hücre nakli hastalarının hem nakil öncesi hem nakil sonrası beslenme durumları düzenli aralıklarla değerlendirilmeli, süreç boyunca hastaya ve ailesine beslenme eğitimi sağlanmalıdır. Farklı hematopoetik kök hücre nakil türlerinde beslenme durumu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin daha net ortaya konabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Hematopoietic Stem Cell Transplantation Unit to compare the nutritional status and quality of life of 39 patients who received allogeneic stem cell transplant (16 with and 23 without GvHD) and 26 patients with autologous transplantation. The study used a questionnaire form containing demographic data and general health-nutrition information, certain biochemical parameters, the Patient-Generated Subjective Global Assessment Short Form (PG-SGA SF), and the SF-36 Quality of Life Scale. The results showed that 16,9% of patients had severe nutritional deficiency based on PG-SGA SF scores, 30,7% required dietitian intervention due to symptoms, and 32,3% required nutritional education for the patient and family. The majority of the patient group with severe nutritional deficiency (72,7%) consisted of allogeneic transplant patients with GvHD. No significant difference was observed between transplant type and PG-SGA SF score groups or between gender and PG-SGA SF score groups (p=NS). A significant difference was found between the PG-SGA SF scores and the last month weight loss (%) (p<0,05). The greatest loss was seen in the group with ≥9 points. The SF-36 scale“Physical Components”score average was found to be higher than the“Mental Components”score average. The highest score in the subscales was“Bodily Pain,”while the lowest score was“Vitality.”No significant difference was found between transplant types and SF-36 scale scores (p=NS). The lowest mean score was observed in the group with GvHD. A very weak and negative correlation (r = -0,0148; p = 0,9070) was found between the PG-SGA SF and the SF-36 physical component scores, which was non-significant. A very weak, non-significant positive correlation (r = 0,0086; p = 0,9459) was found between the PG-SGA SF and the SF-36 mental component scores. In conclusion, the nutritional status of hematopoietic stem cell transplant patients should be assessed at regular intervals both before and after transplantation, and nutritional education should be provided to the patient and their family throughout the process. More comprehensive studies are needed to clarify the relationship between nutritional status and quality of life in different types of hematopoietic stem cell transplantation.