Otizm spektrum bozukluğu farkındalık ve bilgi düzeyi ölçeğinin (OSBFBÖ) geliştirilmesi ve ebeveyn stresi ile ilişkisinin incelenmesi
Development of the autism spectrum disorder awareness and knowledge level scale (ASDDS) and examining its relationship with parental stress
- Tez No: 1002006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğuna ilişkin farkındalık ve bilgi düzeylerini değerlendirmeye yönelik yeni bir ölçme aracı geliştirmek ve geliştirilen bu ölçek aracılığıyla ebeveynlerin otizm farkındalık ve bilgi düzeyleri ile ebeveyn stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde yaşayan ve 0–6 yaş aralığında çocuğa sahip olan toplam 303 ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışma, ebeveynlerin otizme ilişkin farkındalık ve bilgi düzeylerinin ebeveyn stresi ile olan ilişkisini ortaya koymaya odaklanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen Otizm Spektrum Bozukluğu Farkındalık ve Bilgi Düzeyi Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Ebeveyn Stres Ölçeği kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğin güvenirlik çalışmaları kapsamında Cronbach Alfa katsayısı, test yarılama yöntemi ve Hotelling's T² analizi uygulanmış; geçerlik incelemeleri için ise açımlayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin otizm farkındalık ve bilgi düzeyleri ile ebeveyn stres düzeyleri arasında pozitif yönde, düşük düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to develop a new measurement tool to assess the awareness and knowledge levels of parents regarding autism spectrum disorder and to examine the relationship between parents' autism awareness and knowledge levels and parental stress levels through this developed scale. The study group consists of a total of 303 parents living in Istanbul and having children aged 0-6 years. The study focuses on revealing the relationship between parents' awareness and knowledge levels regarding autism and parental stress. A quantitative research approach was adopted in the study. In the data collection process, the Autism Spectrum Disorder Awareness and Knowledge Level Scale, a Personal Information Form, and the Parent Stress Scale, all developed by the researcher, were used. Cronbach's Alpha coefficient, split-half method, and Hotelling's T² analysis were applied to the reliability studies of the developed scale; exploratory factor analysis was performed for validity examinations. The findings show a positive, low-level, but statistically significant correlation between parents' autism awareness and knowledge levels and their parent stress levels.