Özel gereksinimli çocuk sahibi annelerin kaygı düzeyleri ile eş desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between anxiety levels and spousal support of mothers of children with special needs
  1. Tez No: 1002012
  2. Yazar: SEHER DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Özel gereksinimli çocuğa sahip olmak, anneler üzerinde duygusal ve psikolojik yükler oluşturabilmekte ve kaygı düzeylerini artırabilmektedir. Bu süreçte algılanan eş desteği, annelerin yaşadıkları kaygı ile başa çıkmalarında önemli bir koruyucu faktör olarak değerlendirilmektedir. Alan yazın incelendiğinde, özel gereksinimli çocuk sahibi annelerin kaygı düzeyleri ile eş desteği arasındaki ilişkiye yönelik çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuk sahibi annelerin kaygı düzeyleri ile algıladıkları eş desteği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, İstanbul ilinde rehabilitasyon merkezlerine aktif olarak devam eden özel gereksinimli çocukların anneleri oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Envanteri ve Eş Desteği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, annelerin kaygı düzeyleri ile algıladıkları eş desteği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kaygı düzeyi ve algılanan eş desteğinin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bulguları, eş desteğinin özel gereksinimli çocuk sahibi annelerin psikolojik uyum ve iyi oluşlarını destekleyici önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Having a child with special needs may create emotional and psychological burdens on mothers and increase their anxiety levels. In this process, perceived spousal support is considered an important protective factor in helping mothers cope with the anxiety they experience. Studies examining the relationship between anxiety levels and spousal support are limited available. The aim of this study is to examine the relationship between anxiety levels and perceived spousal support among mothers of children with special needs. The study was conducted using a correlational survey model. The sample consists of mothers of children with special needs attending rehabilitation centers in Istanbul. Data were collected using measures. As a result of the data analysis, a statistically significant relationship was found between mothers' anxiety levels and their perceived spousal support. In addition, anxiety levels and spousal support differed according to sociodemographic variables. The findings indicate that spousal support is a factor supporting the adjustment and well-being of mothers of children with special needs.