Yaşlı ayrımcılığının benlik saygısı ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of ageism on self-esteem and life satisfaction
- Tez No: 1002042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA USTABAŞI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşlı bireylerin maruz kaldıkları yaşlı ayrımcılığının benlik saygısı ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerini incelemektir. Yaşlanma süreciyle birlikte ortaya çıkan fiziksel, sosyal ve psikolojik değişimler, yaşlı bireylerin toplumsal konumlarını ve öznel iyi oluş düzeylerini doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle yaşlılara yönelik önyargılı, dışlayıcı ve ayrımcı tutumlar bireylerin benlik saygılarını ve yaşam doyumunu etkileyebilmektedir. Bu bağlamda çalışma; yaşlı ayrımcılığının benlik saygısı ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerini ampirik olarak ortaya koyarak yaşlı ayrımcılığıyla mücadeleye yönelik politika ve müdahale önerilerine kanıta dayalı bir zemin sunmayı hedeflemektedir. Bu motivasyonla araştırma nicel araştırma deseniyle yürütülmüş olup; 65 yaş ve üzeri 402 bireyden anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Anket formunda Yaşlı Ayrımcılığı Ölçeği, Benlik Saygısı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği yanında bazı tanımlayıcı sorular yer almıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 31.0.1.0 (49) sürüm paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular yaşlı ayrımcılığı algısı arttıkça benlik saygısının ve yaşam doyumunun anlamlı biçimde azaldığını göstermektedir. Bazı sosyo-demografik değişkenlere göre yaşlı ayrımcılığı algısı ile benlik saygısı ve yaşam doyumu düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Araştırma sonuçları yaşlı ayrımcılığının toplumsal bir sorun olmanın yanı sıra yaşlı bireylerin psikososyal iyilik halini etkileyen önemli bir risk faktörü olduğunu ortaya koyarak yaşlı ayrımcılığıyla mücadeleye yönelik sosyal politikaların ve sosyal hizmet müdahalelerinin güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of ageism experienced by older individuals on their self-esteem and life satisfaction. The physical, social, and psychological changes that emerge with the aging process may directly influence the social positions and subjective well-being levels of older individuals. In particular prejudiced, exclusionary and discriminatory attitudes toward older adults may affect their self-esteem and life satisfaction. In this context the study intends to provide an evidence-based basis for policy and intervention recommendations aimed at combating ageism by empirically revealing the effects of ageism on self-esteem and life satisfaction. Motivated by this objective the research was conducted using a quantitative research design and data were collected from 402 individuals aged 65 and over through a survey technique. The questionnaire included the Ageism Scale, the Self-Esteem Scale and the Life Satisfaction Scale as well as several descriptive questions. The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 31.0.1.0 (49) software package. The findings indicate that as the perception of ageism increases, self-esteem and life satisfaction decrease significantly. Significant differences were also identified in the levels of perceived ageism, self-esteem and life satisfaction according to certain socio-demographic variables. The results of the study demonstrate that ageism is not only a social problem but also an important risk factor affecting the psychosocial well-being of older individuals highlighting the need to strengthen social policies and social work interventions aimed at combating ageism.