Development and performance evaluation of an active sampling system for airborne micro- and nanoplastics: occurrence and deposition of airborne micro- and nanoplastics in indoor and outdoor environments
Havadaki mikro ve nanoplastikler için aktif örnekleme sisteminin geliştirilmesi ve performansının değerlendirmesi: iç ve dış ortam havasında mikro ve nanoplastiklerin varlığı ve birikimi
  1. Tez No: 1002059
  2. Yazar: FATMA NUR ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, havadaki mikroplastiklerin (MP) örneklenmesi ve çevresel dağılımının daha iyi anlaşılması amacıyla yeni bir aktif örnekleme sisteminin geliştirilmesini ve havadaki MP varlığının incelenmesini kapsamaktadır. Mevcut çalışmalarda sıklıkla kullanılan pasif çökelme örnekleyicileri ve partikül madde örnekleyicileri, MP'lere özgü olarak tasarlanmamış olup, örnek kaybı, kontaminasyon ve yoğun ön işlem gereksinimi gibi önemli sınırlılıklar içermektedir. Bu tez kapsamında, MP'lerin örnekleme sırasında ayrıştırılmasını mümkün kılan yeni bir aktif örnekleyici tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Geliştirilen sistemin performansı geri kazanım deneyleri ve piroliz gaz kromatografisi kütle spektrometrisi (Py-GC-MS) analizi ile değerlendirilmiştir. Bu sistem geleneksel pasif örnekleme yaklaşımi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, konut ve ofis ortamlarında uzun dönem pasif çökelme izleme çalışmaları yürütülerek zamansal ve mekânsal değişkenlik incelenmiştir. Dış ortam atmosferik çökelme ise bir milli parkta toplanan yüzey ve kar çekirdeği örnekleri kullanılarak değerlendirilmiş ve kar yüzeylerinin doğal pasif örnekleyici olarak uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, geliştirilen aktif örnekleyicinin farklı polimer türleri ve boyut fraksiyonlarını etkin şekilde yakaladığını göstermektedir. İç ortamlarda insan aktivitesi ve havalandırma özelliklerine bağlı belirgin değişkenlik gözlenmiş, kar yüzeylerinin ise uzak bölgelerde atmosferik MP'ler için etkili bir çökelme ortamı olduğu ortaya konmuştur. Bu tez, havadaki MP'lerin örneklenmesine yönelik metodolojik bir ilerleme sunmakta ve maruziyet ile çevresel çökelme süreçlerine yeni bir bakış kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates airborne microplastics (MPs) through the development of a novel active sampling system and the evaluation of MP occurrence in air. Existing MP studies commonly rely on passive deposition collectors or particulate matter samplers. To address these limitations, an oleophilic active sampling system was designed and optimised, enabling MP separation to occur during the sampling process itself. The performance of the developed sampler was evaluated through recovery experiments and quantitative analysis using pyrolysis–gas chromatography–mass spectrometry (Py-GC-MS). Comparative indoor sampling campaigns were conducted using both the novel active sampler and conventional passive deposition methods. In addition, long-term passive deposition monitoring was performed in residential and office environments to assess indoor MP deposition. Outdoor atmospheric deposition was further investigated using surface and core snow samples collected from a mountainous national park, examining the suitability of snow as a natural passive collector of airborne MPs. The results demonstrate that the new sampler effectively captures a broad range of polymer types and size fractions. Indoor environments exhibited considerable variability in MP depositions linked to human activity and ventilation characteristics, and snow surfaces proved to be efficient sinks for atmospheric MPs in remote environments. Overall, this thesis provides a methodological advancement for airborne MP sampling and offers new insights into indoor exposure and outdoor deposition dynamics.